Deante

Nowoczesne wnętrza - metamorfozy i inspiracje Deante

Ze słońcem w kuchni


W końcu nadszedł weekend. Sobotni poranek bez świadków wkradł się już do wnętrza...


Tego dnia nie musisz się jednak spieszyć - tego dnia wszystko odbywa się inaczej. Budzik nie przerywa Twego snu melodią, której nie znosisz i nie musisz dziś wstawać byle szybciej, byle lewą nogą. Przeciągasz się więc na kolejnym boku, czekając na słońce w kuchni, by w jego promieniach napić się pierwszej kawy. Niedługo oboje usiądziecie, każde z filiżanką w dłoni i wreszcie na spokojnie omówicie zaległości z całego tygodnia, które umknęły gdzieś w wirze codziennych zdarzeń.

Idealna pora, idealne miejsce

Kuchnia jest jasna i przestronna, beżowo-brązowo-grafitowo-biała. To połączenie barw nie tylko przyjemnie nastraja do każdego dnia, lecz przede wszystkim pozwala przez długie godziny cieszyć się słońcem, ponieważ pastelowe powierzchnie miękko odbijając naturalne światło, wypełniają nim wszystkie zakamarki. Ogranicza to użycie sztucznego oświetlenia i daje maksymalny dostęp do światła dziennego, co ważne jest zwłaszcza zimą, gdy większość dnia upływa we wnętrzach i potrzeba bliskości natury staje się szczególnie silna. Podążając za pragnieniami domowników, kuchnię zaaranżowano więc w taki sposób, by natura „weszła" do środka, a zaczerpnięte z przyrody i zredefiniowane ręką projektanta motywy przybierają w niej nowe, lecz wciąż rozpoznawalne formy.

Zlewozmywak granitowy Etiuda

Widoczna po prawej stronie ściana, w całości wyłożona nieregularnymi płytkami żółtego piaskowca, wydaje się być autentycznym urywkiem górskiego krajobrazu. Jej wyjątkowy charakter tkwi w układzie kamiennych łupków, do złudzenia przypominającym naturalne pasy złóż, jakie piaskowiec tworzy na zboczach kamieniołomów.

Fronty sąsiadujących ze ścianą mebli kuchennych pokryte z kolei zostały imitacją oddającą jedną z kilkuset faktur szlachetnego drewna (dostępny jest przekrój przez gęsty las wzorów i odcieni, w tym tak egzotyczne przykłady jak heban, palisander czy zebrano). Jej użycie „ociepla" wizualnie wnętrze i równoważy występujące w dużej ilości powierzchnie chłodnych, kamiennych gładzi (podłoga, kuchenny blat).

Blat oraz umieszczony w nim 1,5-komorowy zlewozmywak granitowy „Etiuda" posiadają charakterystyczną strukturę granitu, jednak dzięki najnowszej technologii, pozwalającej materiał skalny formować w masie, łatwo nadać im dowolny kształt i kolor, zachowując jednocześnie właściwości kamienia. Zlewozmywak pozostaje więc wyjątkowo odporny na uderzenia, zabrudzenia i wysoką temperaturę, a jego grafitowa barwa dodaje wnętrzu elegancji. Jest też idealnym tłem dla wykończonej w chromie baterii zlewozmywakowej „Ultra", której metaliczna forma subtelnie rozświetla otoczenie, będąc jedną z niewielu (obok kilku innych połyskliwych elementów) ozdób w tym monochromatycznym pomieszczeniu.

Mimo, że całość stanowi piękną i niebanalną aranżację, jakby dopiero co przeniesioną ze stron wnętrzarskiego katalogu - to wszystko nie najistotniejsze, co powiedzieć można o Twojej kuchni, ponieważ jest ona nie tylko sumą modnych mebli, wzorów i ścian.
Wyobrażam sobie, że to, co w niej najciekawsze, dzieje się poza kadrem.
Wyobrażam sobie, że...

Poza kadrem

... siedzicie tam Wy. We wnętrzu nadal pachnie kawą, choć filiżanki stoją już puste, a na talerzykach leżą okruszki po cieście. Po prawej stronie znajduje się okno, po lewej - dalszy ciąg mieszkania, a w tle za Wami czarno-biała fototapeta z panoramą dużego miasta, które kiedyś odwiedziliście, a teraz przypomina chwile spędzone w podróży.

Oboje siedzicie wygodnie na welurowej sofie - Ty, ze stopami wtulonymi w dywan, on - z ramieniem otulającym Ciebie. Gdzieś w mieszkaniu gra muzyka, a w dali słychać zegar. Za oknem sąsiedzi przecinają swe ścieżki pod wieloma kątami... Tymczasem Wy, pochłonięci snuciem planów na najbliższe lato, nie dostrzegacie, jak mija kolejna godzina.

Wyobrażam sobie, że najpiękniejsze w Twojej kuchni są właśnie te chwile -
ułamki dnia, które udaje Ci się „urwać" z całego pliku zdarzeń, by „zanurzyć się" w swym przytulnym azylu i zapomnieć o tym, co zostało za progiem.
Wyobrażam sobie, że...

Autor:
Maria Heller
Specjalista ds. Reklamy Deante
Maria Heller

 


data publikacji: (2011-04-13)

Gazele Biznesu Przedsiębiorstwo FairPlay 2008

© 2007 Deante ® Sp. Jawna
Wszelkie prawa zastrzeżone