Diabeł tkwi w szczegółach, czyli jak właściwie wybrać słuchawkę natryskową

Jak wybrać właściwą słuchawkę natryskową, skoro wybór jest ogromny niemal w każdym punkcie sprzedaży? Na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi modelami?

Jak wybrać właściwą słuchawkę natryskową, skoro wybór jest ogromny niemal w każdym punkcie sprzedaży? Na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi modelami? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu oraz użytkowania słuchawki, aby właściwy wybór zaspokajał jak najlepiej nasze potrzeby estetyczne, funkcjonalne i użytkowe? W tym przypadku, wszystko zależy od drobnych szczegółów i tym elementom spróbujemy się dokładnie przyjrzeć.

Deante BOX termostatyczny alpinia peonia bidetka

1. Po pierwsze - wygląd i estetyka
Słuchawkę  natryskową dobieramy, kierując się najczęściej jej wyglądem oraz tym, czy pasuje do wybranej przez nas baterii natryskowej lub też drążka natryskowego. Obecnie najbardziej wyrazistym trendem w wyposażeniu łazienek jest dążenie do maksymalnego uproszczenia form, stosowania geometrycznych kształtów i nadawanie elementom technicznym urządzeń prostej, eleganckiej formy. W tym stylu projektuje się także większość baterii łazienkowych, a więc także słuchawek natryskowych, które muszą harmonijnie współgrać stylistycznie z armaturą łazienkową. Słuchawki produkowane są najczęściej z tworzyw sztucznych o różnej twardości. Czasami można spotkać w sprzedaży słuchawki wykonane z mosiądzu. Tego typu jednak produkty mają trzy podstawowe wady tzn. wagę (w przypadku upuszczenia mogą zarysować wannę, czy też brodzik), dużą przewodność cieplną (rozgrzewają się pod wpływem gorącej wody) oraz ograniczenie funkcjonalne (są to tylko słuchawki jednofunkcyjne). Ciężko jest jednak czasami dokładnie stwierdzić z jakiego materiału wykonana jest słuchawka, ponieważ oba te materiały tzn. zarówno tworzywa sztuczne jak i mosiądz,  wykańczane są tak samo najczęściej w kolorze chromu, satyny, inoxie lub też w kolorze białym, czyli kolorach stosowanych również w armaturze łazienkowej. Ze względów estetycznych warto wybierając produkt, zwrócić uwagę jeszcze na taki szczegół jak kolor silikonowych wypustek tzw. anti-calc. Najlepiej, aby były one bezbarwne lub też szare, tak aby niezależnie od koloru dominującego w wyposażeniu naszej łazienki np. płytek ceramicznych, zawsze pasowały do całości wyglądu i wystroju.

Bateria wannowa kalia słuchawka Hiacynt

2. Po drugie funkcjonalność
Kiedy dokonamy już wyboru estetycznego, warto zastanowić się także nad funkcjonalnością wybranego modelu. W konstrukcji słuchawki wyróżnia się dwie podstawowe części tzn. korpus i główkę. Pierwszy element jest typowo nośny, natomiast o funkcji decyduje główka zawierająca cały mechanizm odpowiadający za rodzaje uzyskiwanych strumieni wodnych i jednocześnie za żywotność i trwałość całej słuchawki. Zastanówmy się także kto i w jakim celu będzie korzystał ze słuchawki najczęściej. Jeśli parametrem nadrzędnym dla nas jest estetyka to wszystkie dodatkowe funkcje słuchawki będą zbędne. Wybierzemy słuchawkę, kierując się jedynie jej wyglądem, nie patrząc na jej walory użytkowe. Jeśli jednak funkcja jest dla nas ważniejsza, warto poszukać produktu z dodatkowym wyposażeniem. Biorąc pod uwagę ten parametr, słuchawki natryskowe dzielimy na jedno-  i wielofunkcyjne. Decydując się na słuchawkę wielofunkcyjną, taką jak model Agawa, zwiększamy komfort kąpieli, możemy bowiem wybierać z kilku rodzajów strumień (np. deszczowy, masujący, miękki) i zmieniać je w zależności od potrzeb. Słuchawka natryskowa to ogólnie mówiąc, urządzenie wyposażone w otwory, przez które woda wypływa różnymi rodzajami strumieni, o rozmaitym natężeniu i ciśnieniu. W zależności od rodzaju i temperatury wody, strumienie te masują ciało, działając na nie odprężająco, relaksująco lub też pobudzająco. Hydromasaż to jedna z najstarszych naturalnych metod leczenia, która oprócz walorów zdrowotnych (niweluje dolegliwości kręgosłupa i stawów, działa odprężająco na mięśnie, leczy migrenę i bezsenność, działa antydepresyjnie) ma także doskonałe właściwości kosmetyczne (nawilża cerę, czyniąc ja sprężystą i młodszą). Masaż wodny uzyskiwany przy użyciu słuchawek natryskowych to w zależności od rodzaju wybranej funkcji typowy masaż biczowy, skierowany na określony odcinek ciała np. kręgosłup i jego okolice lub też masaż rozluźniający i pobudzający skierowany na bolące miejsca i napięte mięśnie. Aby uzyskać efekt masażu pobudzającego krążenie i dodatkowo dotlenić skórę zaleca się stosować naprzemiennie zimne i ciepłe strumienie wody. Najczęściej stosowane jest pięć rodzajów strumieni:

 

  • Strumień deszczowy
    Orzeźwia, odświeża i ożywia ...
    Delikatny, rozłożysty deszcz w postaci cienkich strużek wody wydobywających się z kilkudziesięciu dysz o małej średnicy. Doskonały do codziennej, orzeźwiającej i wzmacniającej kąpieli. strumień deszczowy
  • Strumień hydromasaż
    Regeneruje, pobudza, usuwa zmęczenie ...
    Wbudowany w słuchawkę wirnik zagęszcza wodę oraz pulsacyjnie wyrzuca ją w kilku silnych strugach. Strumień masuje skórę oraz zmęczone obolałe mięśnie i działa na nie regenerująco. Dzięki sile strumienia kąpiel staje się mocno pobudzająca, dodatkowo hartując ciało i ducha. strumień hydromasaż
  • Strumień miękki
    Relaksuje, odpręża, uspokaja ...
    Woda zmieszana z powietrzem łagodnie wypływa z otworów o dużej średnicy w postaci kilku miękkich strumieni. Delikatnie dotykając skóry, opływa ciało zmywając z niego zmęczenie i napięcie psychiczne nagromadzone w ciągu dnia. Doskonały do długich kąpieli relaksujących, a także do mycia włosów. strumień miękki
  • Strumień mgiełka wodna
    Nawilża skórę, zrasza, chłodzi, relaksuje ...
    Subtelny strumień rozpylonych cząsteczek tworzących mgiełkę wodną. Doskonały do nawilżania skóry twarzy i całego ciała. mgiełka wodna
  • Strumień mieszany
    Kombinacja podstawowych strumieni możliwa jest do uzyskania poprzez ustawienia słuchawki w pozycjach pośrednich. Zapewniają możliwość dodatkowego wyboru siły i rodzaju strumieni według upodobań. strumień mieszany

Słuchawki wyposażone są często także w dodatkowe funkcje, podwyższające ich funkcjonalność takie jak funkcja anti-calc. Jest to system silikonowych gumeczek, który przeciwdziała osadzaniu się kamienia, przez co przedłuża trwałość i niezawodność działania słuchawki natryskowej. Otwory słuchawki natryskowej wyposażone są w silikonowe gumeczki, z których łatwo wykruszyć osad np. przy użyciu gąbki.

Ze względów użytkowych warto zwrócić uwagę na sposób przełączania funkcji. Najczęściej słuchawki wielofunkcyjne mają wystający poza obręb główki przełącznik lub też zmiana funkcji następuje poprzez obrót główki. Wybór strumienia słuchawki można dokonywać na podstawie zaznaczonych na słuchawce w postacie graficznej poszczególnych funkcji. Jest to jednak ze względów estetycznych rzadziej stosowane, niż wybór funkcji na podstawie tzw. kliku. Jest to charakterystyczny dźwięk jaki słyszymy przy zmianie funkcji i przeskoczeniu z jednej funkcji na następną. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie podczas codziennego użytkowania słuchawki, gdy podczas kąpieli znacznie łatwiej jest usłyszeć zmianę funkcji, niż ją precyzyjnie wybrać przy pomocy wzroku.

3. Po trzecie sposób czyszczenia i konserwacji
Do pielęgnacji powierzchni słuchawek natryskowych nie należy stosować środków czyszczących zawierających kwasy, alkohol, wybielaczy (podchloryn sodu i potasu) oraz związki chloru. Tego typu środki mogą doprowadzić do zmatowienia i ściemnienia powłoki wyrobu, a nawet do miejscowego jej wytrawienia. W razie wątpliwości należy wypróbować działanie środka czyszczącego na niewidocznej powierzchni słuchawki. Nie należy używać szorstkich ścierek i gąbek, a także proszków, mleczek i innych środków czyszczących zawierających substancje ścierne mogące w efekcie doprowadzić do zarysowania powierzchni i jej zmatowienia. Nie można także nakładać środka czyszczącego bezpośrednio na wyrób tylko na szmatkę lub ściereczkę, aby resztki środka czyszczącego nie dostały się w szczeliny i otwory wyrobu. Należy regularnie dbać o czystość słuchawki, co zapobiega powstawaniu osadów wapiennych. Można do tego użyć preparatu Deante przeznaczonego do czyszczenia łazienki.

4. A co najważniejsze... jakość
Zanim zakupimy słuchawkę natryskową zwróćmy uwagę na jakość wykonania wszystkich jej elementów. Przede wszystkim sprawdźmy pracę główki słuchawki, czyli czy przy przełączaniu funkcji wszystko przebiega płynnie, czy też wyczuwamy opór. I tak jak w przysłowiu... diabeł tkwi w szczegółach. Przyjrzyjmy się wszystkim jej elementom, spasowaniu poszczególnych części i jakości tych elementów tzn . czy dostrzegamy rysy, nierówności lub zadry. Jeśli dostrzeżemy takie wady, to możemy przypuszczać, że mechanizm słuchawki jest równie źle wykonany, a więc trwałość takiego produktu będzie niska.