Jak właściwie pielęgnować zlewozmywaki ...

Jak właściwie pielęgnować zlewozmywaki kuchenne?

2011-04-13 00:00:00

Fundamentalną zasadą skutecznej pielęgnacji zlewozmywaka kuchennego jest regularność. Wbrew pozorom zadbanie o jego estetyczny wygląd jest bardzo proste. Wymaga jednak stosowania odpowiednich do danego tworzywa środków czyszczących i systematycznej konserwacji.

Zadbana stal

Stal nierdzewna, z której wykonane są zlewozmywaki Deante, to materiał higieniczny sam w sobie (ze stali szlachetnej wykonane są przecież narzędzia chirurgiczne). Popularna faktura dekor, zwana również lnem, dodatkowo uatrakcyjnia powierzchnię i sprawia, że zlewozmywak jeszcze łatwiej utrzymać w czystości. Jednak jeśli w naszym gospodarstwie domowym mamy wodę twardą, czyli o dużej zwartości związków żelaza i wapnia, powoduje to samoistne narastanie na powierzchni, uporczywej w zwalczaniu, warstwy osadu.

Jak więc należy właściwie pielęgnować i użytkować stalowy zlewozmywak, aby nie utracił swoich zalet funkcjonalnych i estetycznych?

 • do codziennej pielęgnacji można z powodzeniem stosować tradycyjny płyn do mycia naczyń;
 • w przypadku silnego zakamienienia powierzchnię zlewu nalezy zmyć roztworem wodnym octu spożywczego zmieszanego z wodą w stosunku 1:1;
 • szczególnie zalecane są ogólnodostępne preparaty w postaci mleczek polecane przez producentów, którzy na opakowaniu lub ulotce reklamowej wyraźnie podają sposób użycia środka z uwzględnieniem celu stosowania lub też specjalistyczne preparaty mające za zadanie czyścić, a także odświeżać powierzchnię zlewozmywaka, np. preparat czyszczący marki Deante;
 • raz w tygodniu można natłuścić zlewozmywak olejem jadalnym - jego cienka warstwa doskonale konserwuje stal;
 • po zastosowaniu któregokolwiek z w/w sposobów pielęgnacji, zlewozmywak należy spłukać letnią wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką.

Pod żadnym pozorem nie wolno:

 • używać środków do czyszczenia srebra, stężonych wybielaczy i środków zawierających materiał ścierny, a także drucianych gąbek - może to spowodować zarysowania, plamy lub stałe uszkodzenia materiału;
 • pozostawiać otwartych pojemników z chemikaliami pod lub na zlewozmywaku, których zawartość mogłaby przedostać się do odpływu i doprowadzić do skażenia wody;
 • pozostawiać na powierzchni zlewozmywaka przedmiotów ze stali podlegającej rdzewieniu, np.: gwoździ czy wkrętów; powoduje to bowiem powstawanie osadów tzw. rdzy nabytej.

Zadbany granit (kompozyt)

Z uwagi na naturalną, porowatą strukturę powierzchni zlewozmywaka granitowego, przy jego niedostatecznej pielęgnacji istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się trwałych plam czy odbarwień na skutek działania substancji silnie plamiących, np. naturalnych soków z owoców i warzyw, kawy, herbaty czy wina.

Jak więc właściwie pielęgnować i użytkować granitowy zlewozmywak, aby nie utracił swoich zalet funkcjonalnych i estetycznych?

 • do codziennej pielęgnacji można z powodzeniem stosować tradycyjny płyn do mycia naczyń;
 • zaschnięte, trudne do usunięcia plamy najlepiej usuwać za pomocą mleczek czyszczących, również tych z dodatkiem granulatu, lecz tylko bardzo drobnego;
 • silne zabrudzenia można usunąć delikatną pastą czyszczącą, a osady z wapnia powodujące wrażenie matowienia powierzchni 9%-kwasem octowym;
 • po zastosowaniu któregokolwiek z w/w sposobów pielęgnacji, zlewozmywak należy spłukać letnią wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką.

Pod żadnym pozorem nie wolno:

 • używać stężonych wybielaczy i środków zawierających materiał ścierny, a także drucianych gąbek - może to spowodować zarysowania, plamy lub stałe uszkodzenia materiału.

Zadbana ceramika

Ceramikę kuchenną niezwykle łatwo jest utrzymać w czystości.

 • Wystarczy już wilgotna ściereczka z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Jeśli jednak wystąpi nadmierne zabrudzenie, np. osad z kamienia, jedynym skutecznym sposobem jest rozpuszczenie go 9%-kwasem octowym. Następnie zlewozmywak należy spłukać wodą, umyć miękką stroną gąbki z płynem do naczyń i wytrzeć do sucha.

Pod żadnym pozorem nie wolno:

 • stosować agresywnych środków ściernych (proszków)

Bez względu na to, czy zlewozmywak wykonany jest ze stali nierdzewnej, z granitu, ceramiki technicznej czy też eko-glinki ceramicznej, po każdym użyciu należy przepłukać go letnią wodą, usunąć z sitka resztki odpadków organicznych, a następnie wytrzeć do sucha miękką szmatką - zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych zacieków w komorze i na płycie ociekowej. Właściwie pielęgnowany i użytkowany zlewozmywak odpłaci się nam estetycznym wyglądem i doskonałą funkcjonalnością przez wiele lat i będzie stanowić ozdobę naszej kuchni.


Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij komunikat