AKTUALNOŚĆ

Pokieruj wodą - czyli 7 kroków jak wybrać i pielęgnować armaturę

Łazienka to miejsce relaksu i odpoczynku. Miejsce, w którym zostawiamy trudy całego dnia. Chcemy, czuć się w niej komfortowo i wygodnie, czasem ekskluzywnie. Aby posiadała ducha o jakim marzymy musimy dokonać wielu wyborów. Decydujemy o jej funkcjonalności, kształcie, kolorystyce ceramiki, wyposażeniu,  użytych dodatkach oraz o tym,  co pozwoli nam „pokierować wodą" - o armaturze. W większości przypadków elementem decydującym o wyborze baterii jest jej kształt, zazwyczaj dopasowany do wyglądu całości łazienki. Odpowiednio dobrane będą ozdobą wnętrza, niewłaściwie przysporzą właścicielom wielu kłopotów, a co gorsza czasem i niespodziewanych kosztów. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze armatury, aby stała się funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrza?

1. Pierwszą rzeczą na jaką należy się zdecydować jest sposób montażu baterii.

Do wyboru mamy kilka rozwiązań:
Baterie sztorcowe - najpopularniejsze modele to stojące umywalkowe, bidetowe zlewozmywakowe. Montuje się je na obrzeżu umywalki, wanny lub zlewozmywaka w specjalnie zrobionych do tego celu otworach. Instalację wodną wystarczy doprowadzić w pobliże planowanego miejsca montażu. Zwykle łączy się ją z baterią za pomocą elastycznych wężyków.
Baterie ścienne - głównie wannowe i prysznicowe. Przymocowuje się je bezpośrednio do instalacji wodnej. Musi więc ona być doprowadzona dokładnie do miejsca montażu baterii. Ważne jest też precyzyjne rozmieszczenie końcówek rur, aby dało się przymocować do nich baterię. Prace te trzeba wykonać przed wykończeniem ścian i ewentualnym położeniem glazury czy innej okładziny. Standardowo baterię ścienną umieszcza się 25-35 cm nad krawędzią zlewozmywaka lub umywalki czy wanny, a rury prowadzi w odległości około 15 cm od siebie.
Dostępne są też ekskluzywne baterie dwu-, trzy-, cztero- i pięciootworowe montowane na obrzeżu wanny. W bateriach tych pokrętła do ustawiania ciepłej i zimnej wody lub mieszacz,  wylewka oraz rączka prysznicowa są oddzielnymi elementami.
Baterie podtynkowe - montowane przy wannie lub kabinie prysznicowej. W ścianie montowany jest mechanizm sterujący wypływem wody, na zewnątrz widoczna jest dźwignia baterii wraz z ozdobną maskownicą i przełącznikiem oraz wylewką.

 

Łatwiejszy montaż oraz możliwość korygowania miejsca umieszczenia baterii bez konieczności kucia ścian sprawiają, że niemal we wszystkich nowych łazienkach i kuchniach montuje się dziś baterie stojące. Natomiast baterie ścienne są kupowane zwykle wtedy, gdy trzeba zastąpić starą baterię nową, bez zmiany sposobu prowadzenia instalacji wodnej oraz do wyposażenia wanien w baterie. Metoda podtynkowa zapewnia estetyczny wygląd i ułatwia utrzymanie łazienki w czystości. Tego typu rozwiązania sprawdzą się także w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Po zastosowaniu systemu podtynkowego widoczne są jedynie ozdobne elementy natynkowe, a łazienka staje się bardzo efektowna i doskonale wpisuje się w modny minimalistyczny styl.

 

2. Po drugie przy wyborze baterii należy zwrócić uwagę nie tylko na styl, ale też na wielkość pomieszczenia.


Zbyt mała bateria zniknie w dużej łazience czy kuchni, natomiast zbyt oryginalna - nie zawsze będzie dobrze wyglądała w małym pomieszczeniu, a często jej funkcjonalność pozostawiać będzie wiele do życzenia. Dopasowując wielkość baterii, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zasięg wylewki - tj. jej długość i umiejscowienie aeratora - sitka, przez które wypływa woda. Dobrze dobrana bateria umywalkowa charakteryzuje się tym, iż woda z niej wylewa się wprost lub w bezpośrednie sąsiedztwo odpływu. Podobnie ma się sytuacja z bateriami zlewozmywakowymi. Tutaj jednak należy pamiętać jeszcze o jednej zasadzie, im wyższa wylewka baterii zlewozmywakowej tym praktyczniejsza w użytkowaniu - łatwiej nabrać wodę do naczynia czy wiaderka oraz opłukać owoce. Należy jednak pamiętać, iż baterie wysokie zarówno zlewozmywakowe jak i umywalkowe „chlapią", gdyż woda spadająca z większej wysokości uderza ze znacznie większą siłą.

 

3. Po trzecie - serce baterii - głowica ceramiczna. Jest to najważniejszy element każdej baterii decydujący o jej trwałości i poprawnym funkcjonowaniu (szczelności).


Głowice ceramiczne zapewniają precyzyjną regulację ilości wypływającej wody oraz odpowiadają za proporcje zmieszanej ciepłej i zimnej wody. Niektóre głowice posiadają wbudowane ograniczniki wypływu pozwalające na indywidualne dopasowanie maksymalnego poboru ciepłej wody. Jest to szczególnie pożądana funkcja w budynkach użyteczności publicznej, hotelach, restauracjach, gdzie nikt nie zwraca uwagi na zużycie ciepłej wody, zazwyczaj otwierając wypływ do maksimum możliwości. Ograniczniki chronią także przed poparzeniem przez gorącą wodę. Dobrej jakości głowica powinna być wyposażona w tzw. „tłumik". Jest to sitko umieszczone wewnątrz głowicy, którego zadaniem jest rozbijanie i mieszanie strumieni ciepłej i zimnej wody. Taka głowica daje komfort cichej pracy i nie wydaje charakterystycznego, nieprzyjemnego szumu przepływającej wody.

4. Po czwarte - uszczelki i filtry.


Dobrej jakości głowica, a co za tym idzie bateria, będzie służyła użytkownikowi przez wiele lat pod warunkiem, iż zabezpieczymy ją przed dostawaniem się zanieczyszczeń (piasek, rdza). Do tego celu należy podczas montażu baterii w instalacji wodnej użyć specjalnych filtrów kątowych i uszczelek z filtrem siatkowym. Niektórzy producenci dołączają tego typu elementy w komplecie z baterią.

 

5. Po piąte - waga baterii.


Zasada jest prosta - im bateria cięższa tym lepsza. Ciężka bateria posiada grubsze ścianki, nie jest wrażliwa na zmiany temperatury wody, a co za tym idzie pozostaje szczelna przez wiele lat.

 

6. Po szóste - wykończenie kolorystyczne.


Najczęściej spotykane są baterie pokryte błyszczącą powłoką chromową. Inne popularne wykończenie to satyna (srebrny mat), stal szczotkowana (stal podrapana maszynowo metalową szczotką), granit (imitacja kamienia w różnych kolorach głównie przewidziana jako element wyposażenia zlewozmywaków kompozytowych). W zależności od użytego wykończenia uzyskamy w pomieszczeniu efekt błyszczącej „łazienkowej biżuterii", zimnego aluminium lub imitacji kamienia. Daje to możliwość do indywidualnego komponowania armatury z charakterem całości wnętrza. Niektórzy producenci oferują także baterie z elementami imitującymi drewno czy skórę lub kamienie szlachetne.

 

7. Po siódme - pielęgnacja i konserwacja.


Niezbędnym czynnikiem do prawidłowego działania baterii oraz zachowania jej walorów estetycznych jest regularne czyszczenie. Do podstawowych czynności kosmetycznych należą:

  • Czyszczenie napowietrzacza (aeratora)
    Czyszczenie należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. W tym celu należy wykręcić aerator z baterii. Po wykręceniu oczyścić sitko aeratora ( dobrze jest przepłukać je pod delikatnym strumieniem bieżącej wody). Wkręcić aerator na miejsce (pamiętając o prawidłowym założeniu uszczelki).

  • Czyszczenie powłok zewnętrznych
    Brud oraz plamy powstałe na skutek osadzania się kamienia należy usuwać, przemywając baterię czystą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, opłukując czysta wodą i wycierając do sucha , miękką szmatką.
    Powierzchni chromowanych, pozłacanych lub kolorowych nie należy czyścić ściereczkami chropowatymi lub środkami zawierającymi materiały ścierne, nie należy stosować do tego celu środków czyszczących zawierających kwasy, zasady, alkohol lub związki chloru.
    Do czyszczenia powierzchni barwionych lub z tworzyw sztucznych nie należy stosować środków zawierających alkohol lub rozpuszczalników.
    Do pielęgnacji oraz usuwania kamienia i rdzy  z powierzchni baterii nie wolno stosować żadnych substancji chemicznych zawierających podchloryn sodu i potasu. Powłoki chromowe są zupełnie nieodporne na działanie wybielaczy (substancji o dużej zawartości podchlorynu sodu lub potasu).
    Do czyszczenia armatury należy stosować substancje polecone przez producenta, który na opakowaniu lub ulotce reklamowej wyraźnie podaje sposób użycia z uwzględnieniem celu stosowania (np. glazura, podłoga, armatura, zlewy, wanny).
    W przypadku silnego zakamienienia można zmywać powierzchnię baterii roztworem wodnym octu spożywczego zmieszanego z wodą w stosunku 1:1.

    Spełniając wszystkie wymienione zasady z pewnością przez wiele lat będziemy szczęśliwie i bezproblemowo „kierować wodą" za pomocą wybranej przez nas armatury.