Montaż baterii ściennych i stojących ...

Montaż baterii ściennych i stojących

2008-06-09 00:00:00

Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze armatury łazienkowej i kuchennej jest sposób jej montażu.

Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze armatury łazienkowej i kuchennej jest sposób jej montażu. Pod tym względem baterie dzielimy na ścienne oraz sztorcowe zwane często stojącymi. Natomiast ze względu na sposób spustu wody na tzw. jednouchwytowe - czyli z dźwignią mieszacza i  dwu-uchwytowe - zwane dwukurkowymi. Baterie ścienne występują  z wylewką górną ruchomą i dolną ruchomą, natomiast sztorcowe mogą posiadać wylewkę stałą, ruchomą lub wyciąganą. Wykonując nowe podejścia wodne ciepłej i zimnej wody, a także wymieniając baterię na nową,  warto zwrócić uwagę na poniższe wskazówki.

Baterie ścienne:

Standardowe baterie ścienne dwuotworowe posiadają rozstaw nakrętek mocujących do instalacji 150 mm. Połączenie baterii z instalacją wodną następuje poprzez mimośrody, zwane przez instalatorów konikami. Aby bezproblemowo zamontować baterię ścienną należy zwrócić szczególną uwagę na rozstaw i układ podejść wodnych zimnej i ciepłej wody wychodzących ze ściany. Rozstaw tych podejść powinien mieścić się w granicach 140 - 160 mm. Najtrudniejszym układem jest wymiar 150 mm, ponieważ wówczas podejścia muszą zostać wykonane idealnie w poziomie. Przy wymiarach rozstawu mieszczących się w przedziałach 140-150 oraz 150-160 poziom podejść może być położony w  niewielkim odchyleniu. Prostopadłość podejść wodnych można uzyskać poprzez zastosowanie tzw. zawiasu hydraulicznego składającego się z dwu kolan na każde podejście przy instalacjach gwintowanych. Przy instalacjach zgrzewanych, klejonych, lutowanych praktycznie nie ma regulacji po zmontowaniu i należy ją wykonać prawidłowo od razu.

Przykład rozstawu baterii ściennej
Przykład rozstawu baterii ściennej

 

Łatwość montażu baterii ściennych zależy również od głębokości osadzenia podejść wodnych w ścianie. Osadzenie zbyt płytkie powoduje odstawanie rozet od ściany. Położenie jednak musi być na tyle głębokie, aby dawało możliwość ewentualnego zastosowania przedłużek dostępnych w sprzedaży, co najmniej o wymiarze 15 mm. Musimy o tym pamiętać i wykonać przed położeniem płytek ceramicznych na ścianie, jeżeli takowe mają się pojawić. Wylot instalacji powinien kończyć się około 5 mm, licząc od granicy ściany w głąb. Wydawać się to może skomplikowane, ale w rzeczywistości ułatwi nam to montaż baterii i zapewni brak problemów, zarówno przy jej pierwszym montażu i ewentualnej wymianie.

Duże znaczenie przy wyborze baterii ściennej umywalkowej bądź zlewozmywakowej  ma również rodzaj wylewki. Wysokość montażu baterii - a tak naprawdę wysokość wykonania podejść wodnych nad umywalką i zlewozmywakiem zależy od rodzaju wylewki. Wykonując podejście wodne, musimy pamiętać że są dwa rodzaje wylewek górne i dolne. Górna - typu C -  podnosi wypływ wody a dolna - typu S i L -  opuszcza.

Wylewka górna możne zostać uznana za korzystniejszą, ponieważ przy dolnej woda po odcięciu dopływu wody poprzez zamknięcie dźwigni lub po zakręceniu kurka musi spłynąć z długości wylewki. Odnosimy wrażenie, że mamy nie dokręconą lub cieknącą baterię. Natomiast wylewki górne pod tym względem dają komfort uczucia natychmiastowego zamknięcia wody.

 

Baterie stojące:

Jednym z najważniejszych elementów przy montażu baterii stojących jest spasowanie otworu umywalki czy zlewozmywaka z uszczelnieniem pod korpusem baterii. Przy zbyt małym korpusie baterii uszczelnienie nie obejmuje otworu umywalki bądź zlewozmywaka, co skutkuje przeciekami lub przesuwaniem się baterii od prawidłowego ustawienia w trakcie eksploatacji.

Należy oczywiście dobrać wielkość baterii do wielkości umywalki czy zlewozmywaka, pamiętając o długości i zasięgu wylewki, aby nie następowało podczas użytkowania chlapanie wody na zewnątrz -  czym większa umywalka/zlewozmywak to bateria może być większa.

 

Przykładowy schemat baterii stojącej
Przykładowy schemat baterii stojącej

Baterie umywalkowe oraz bidetowe sztorcowe często wyposażone są w korek automatyczny. Powinniśmy mieć świadomość, iż montaż baterii w stosunku do odpływu do kanalizacji jest uzależniony od posiadania bądź nie przez baterię zamknięcia odpływu.

Przy montażu baterii bidetowej należy także zapewnić odpowiedni luz pomiędzy wężykami a śrubami mocującymi korpus baterii, aby cięgno korka automatycznego mogło swobodnie poruszać się. Ponadto należy zwrócić uwagę na długość wężyków baterii w zależności od miejsca instalacji zaworów kątowych odcinających: krótsze chowane pod bidetem i dłuższe mocowane poza obrysem bidetu.

Natomiast baterie sztorcowe mocowane w korpusie wanny są narażone na uszkodzenia mechaniczne w przypadkach kiedy wanna nie jest przystosowana do montażu baterii wielootworowych. Przystosowanie to polega na odpowiednich wzmocnieniach i płaszczyznach w korpusie wanny, o czym powinniśmy pamiętać przy jej zakupie. Planując montaż takiej baterii, należy zwrócić uwagę na długość wylewki, odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami np. korpusem, wylewką i słuchawką. Baterie te, zresztą jak wszystkie inne, posiadają elementy wymienialne dlatego musimy pozostawić otwór montażowy w obudowie wanny, który będzie dawał swobodny dostęp do baterii, co istotne jest również na wypadek ewentualnej reklamacji.

Ze względów montażowych ważne jest posiadanie odpowiednich rozmiarów kluczy do śrub mocujących. Ponadto warto pamiętać o zapewnieniu dostępu do przykręcania wężyków podłączeniowych z korpusem baterii. Przy montażu baterii sztorcowych preferowane są zawory odcinające kątowe z filtrem siatkowym, ponieważ zabezpieczają baterię przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Należy także mieć świadomość, iż wężyki do baterii sztorcowych są giętkie, jednak promień gięcia jest ograniczony i zbyt mocne załamanie wężyka może spowodować jego uszkodzenie.

Warto zapoznać się z tego typu informacjami zawartymi powyżej i nie zniechęcać się ich szczegółowością, ponieważ właściwy montaż baterii gwarantuje długotrwałe jej użytkowanie. Ponadto, zgodnie z zaleceniem każdego producenta, warto także zaznajomić się z instrukcją montażu i eksploatacji oraz zastosować się do zawartych w niej zaleceń, aby nie tylko uniknąć błędów, ale również zachować warunki gwarancji.Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij komunikat