Montaż systemu podtynkowego krok po kroku

Instalacja systemu podtynkowego pozwala na większą swobodę aranżacyjną niż montaż tradycyjnej armatury. Dzięki temu rozwiązaniu eksponujemy tylko ozdobne elementy natynkowe, ukrywając tym samym rury i przyłącza w ścianie. Co należy wziąć pod uwagę montując produkty podtynkowe?

Schowane w ścianie

System podtynkowy wymaga uprzedniego przygotowania instalacji hydraulicznej. Ciepłą wodę doprowadza się z lewej strony, natomiast zimną z prawej. Rozmieszczenie przyłączy w ścianie jest uzależnione od tego, czy woda będzie wypływała tylko z jednego źródła (górnej głowicy lub słuchawki), czy też np. z dwóch lub trzech. Przykładowe schematy podłączeń znajdziesz tutaj.

ludek_581445Bateria w kilku krokach

Aby zainstalować baterię podtynkową wystarczy przygotować kilkucentymetrową wnękę w ścianie (dokładne wytyczne są dostępne w instrukcji montażu danego produktu). Montując BOX podtynkowy Deante potrzebujesz wnękę o głębokości tylko 8 cm. Kolejnym krokiem jest osadzenie korpusu baterii lub BOXa w otworze oraz podłączenie do wcześniej przygotowanej instalacji. Ważne, by dokonać ciśnieniowej próby wodnej, pozwalającej na sprawdzenie, czy przyłącza i bateria zostały poprawnie zamontowane, a złącza są szczelne. Na końcu układa się płytki. Szczegółowe instrukcje montażu baterii znajdziesz tutaj.

Jak dopasować elementy zewnętrzne?

Funkcjonalność systemu podtynkowego jest uzależniona od właściwego rozmieszczenia poszczególnych elementów.  Przyjmuje się, że baterię należy zamontować na wysokości zgiętej w łokciu ręki, co ułatwia jej codzienną obsługę, górną głowicę ok. 15 cm nad głową najwyższego domownika, natomiast baterię i wylewkę wannową 20-30 cm powyżej brzegu wanny. Dysze instaluje się z reguły wzdłuż jednej lub dwóch pionowych linii (w drugim przypadku montuje się je symetrycznie). Wszystkie dysze Deante posiadają regulowane przeguby, ułatwiające skierowanie strumienia wody na poszczególne partie ciała: barki czy np. lędźwie. Po zamontowaniu produktów podtynkowych i ułożeniu płytek na ścianie można przystąpić do instalowania części zewnętrznych, czyli: osłony, dźwigni, i w zależności od modelu, elementu pozwalającego na zmianę funkcji.

Istotne, aby montaż systemu podtynkowego powierzyć doświadczonym fachowcom. Profesjonalna instalacja sprawi, że przez lata będzie on działał bez zarzutu.

Wróć do strony systemów podtynkowych