Szeroka gama baterii kuchennych ... ...

Szeroka gama baterii kuchennych ...

2009-04-03 00:00:00

Urządzając nową kuchnię lub robiąc jej remont, dochodzimy zawsze do momentu, kiedy musimy wybrać zlewozmywak i dobrać do niego armaturę kuchenną...

Urządzając nową kuchnię lub robiąc jej remont, dochodzimy zawsze do momentu, kiedy musimy wybrać zlewozmywak i dobrać do niego armaturę kuchenną. A nie jest to łatwe, ponieważ jest z czego wybierać, i nie chodzi tu już tylko o gros producentów, ale w pierwszej kolejności, o ilość i różnorodność modeli.

Do wyboru mamy najbardziej klasyczną baterię ścienną, która chyba swoje lata popularności ma już za sobą, ale spotykamy ją do dziś w starym budownictwie i wielu blokach mieszkalnych.

chili_calosc_818040

Zamiana baterii ściennej na model stojący jest kłopotliwa, ponieważ wiąże się z poważniejszym już remontem i wymaga modernizacji podejścia wodnego. Jeśli nie chcemy aż tak dużej „rewolucji" kuchennej nie mamy wówczas dużych możliwości i możemy wybierać tylko spośród modeli ściennych, które na pierwszy rzut oka różnią się nieznacznie. Ale nic bardziej mylnego.

Po pierwsze musimy wiedzieć czy chcemy mieć baterię mieszakową (z jedną dźwignią) czy dwuuchwytową (z dwoma tzw. kurkami). Wybierając tę drugą, warto zdecydować się na baterię z głowicami o kącie obrotu o 90°, ponieważ jest ona wygodniejsza w obsłudze i mniej awaryjna niż dawne dokręcane głowice.

Po drugie warto zwrócić uwagę na długość i kształt wylewki oraz sposób jej montażu. Nasz wybór jest uzależniony od miejsca montażu baterii w stosunku do zlewozmywaka - jak wysoko nad zlewozmywakiem, jak szerokie i głębokie są jego komory.  Pamiętajmy, że wylewki mają różne kształty: S, L, C i różne długości - należy je dobrać indywidualnie do potrzeb i własnych wymogów.

Po trzecie należy także przyjrzeć się szczegółom technicznym baterii, tj. czy posiada ceramiczną głowicę - najlepiej z tłumikami jeśli jest to głowica baterii mieszakowej - czy uszczelki posiadają sitka zabezpieczające przed zanieczyszczeniami z sieci wodociągowej, jakiej grubości są mimośrody do połączenia baterii z instalacją, jaki jest sposób montażu wylewki do jej korpusu.

Dużo bardziej popularne stały się, ostatnimi czasy, kuchenne baterie stojące, zwane również sztorcowymi. Są to baterie mocowane na zlewozmywaku, w specjalnie przygotowanym do tego celu otworze. Większość z nas robiąc generalny remont czy też przygotowując do użytkowania nową kuchnię, decyduje się na taką właśnie armaturę. Wśród tych baterii mamy również kilka modeli do wyboru. Pierwsza to klasyczna bateria stojąca.

jaguar_calosc_964765

Jest to najprostszy model wśród tego rodzaju baterii, wygodny ze względu na ruchomą wylewkę. Jeśli chodzi o wypływ wody należy pamiętać o stosownym  zasięgu baterii. Przy wyborze powinno się  również wziąć pod uwagę głębokość komory zlewozmywaka, ponieważ zbyt wysoka bateria może powodować „chlapanie' wypływającej wody, natomiast zbyt niska może utrudniać zmywanie większych naczyń. Ze względu na ruchomą wylewkę bateria stojąca jest polecana do zlewozmywaka z dwiema komorami, kiedy zamontowana pomiędzy nimi, daje możliwość napełniania ich obu.

Te wszystkie ww. funkcje spełnia także tzw. bateria stojąca z wyciąganą słuchawką, a ponadto posiada, jak jej nazwa wskazuje, wyciąganą słuchawkę z wężem podłączonym do wody.

aster_calosc_702761

Dzięki temu mamy możliwość dojścia z wodą do zakamarków komory zlewozmywaka. Słuchawki takich baterii posiadają dwa rodzaje strumieni wypływającej wody - klasyczny i tzw. deszczowy. Ta ostatnia funkcja może być wykorzystywana do mycia i płukania warzyw oraz owoców, choć nie tylko. Ponadto dzięki wyciąganemu wężowi z słuchawką możemy napełniać wodą większe naczynia takie jak wiadra czy duże garnki, płukać zlewozmywak po zakończonym procesie zmywania naczyń.

Kolejnym modelem baterii z grupy stojących jest bateria z wylewką typu „U" lub prostokątną.

floks_calosc_282566

Sposób jej montażu i zasady użytkowania są zbliżone do klasycznej baterii stojącej, ponieważ posiadają one także ruchomą wylewkę, dającą możliwość obracania jej w zależności od potrzeb, również do wykorzystania do zlewozmywaków z dwiema komorami. Ten rodzaj baterii stał się ostatnio bardzo modny i popularny. Jest on ponadto efektowny i wyróżniający się. Należy jednak pamiętać, że baterie tego typu często posiadają wypływ wody wyżej od klasycznej baterii i mogą powodować „chlapanie" przy jej wypływie, zwłaszcza przy silniejszym strumieniu. Utrudnione może być tu także mycie większych naczyń. Tego typu baterie często wybierane są do kuchni, w których znajdują się zmywarki, a zlewozmywak wykorzystywany jest głównie do mycia owoców, warzyw, a rzadziej do zmywania.

Coraz częściej wybieraną staje się bateria stojąca tzw. sprężynowa.

molla_calosc_919392

Jest to bateria podobna do baterii z wylewką typu „U", ale zakończona ruchomym elementem sprężynowym dającym możliwość wyjmowania i przemieszczania. Ten rodzaj baterii najczęściej stosowany jest jednak w gastronomii, choć wkracza również ostatnio do domowych kuchni.

Wybierając którąkolwiek baterię z grupy stojących (sztorcowych), należy także zwrócić uwagę na szczegóły techniczne samej baterii i jej montażu. Pamiętajmy o sprawdzeniu wielkości otworu w zlewozmywaku i porównajmy to z wymiarem baterii wraz z elementami podłączeniowymi - czy uda się nam ją zamontować.

Większość baterii stojących to baterie mieszakowe i przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na rodzaj głowicy - najbardziej trwałe są głowice ceramiczne. Warto aby posiadały elementy tłumiące, dzięki którym będą ciszej pracowały.

Poza tym istotny jest zestaw mocujący- grubość i jakość materiału śrub mocujących, jakość uszczelek i oringów, aerator, itd.

Ponadto ważnym elementem jest wielkość i waga baterii. Powinna być ona dobrana zarówno do wielkości samego pomieszczenia, ale przede wszystkim do wielkości zlewozmywaka i co najważniejsze, nie może być za ciężka, aby po zamontowaniu nie spowodowała po jakimś czasie uszkodzeń w podłożu.

Niezależnie od tego, na jaki model baterii się zdecydujemy, ważne jest, abyśmy dokonali stosownie przemyślanego wyboru, tak aby nasza kuchnia była zarówno estetyczna jak
i użyteczna, a  korzystanie z takiej armatury było łatwą przyjemnością.


Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij komunikat