Zlewozmywak ceramiczny – piękny i praktyczny ...

Zlewozmywak ceramiczny – piękny i praktyczny

2019-02-21 11:02:03

Co jest takiego w zlewozmywakach ceramicznych, że tak je lubimy? Jak to się dzieje, że pasują i do kuchni prowansalskiej, i do nowoczesnej? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Zlewozmywak modułowy – do jakiej kuchni?

Ceramiczne zlewozmywaki od wielu lat nie wychodzą z mody, a nawet ich popularność rośnie. Dostępne są w różnych kształtach, pasujących do dużej i małej kuchni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! Modele dwukomorowe ucieszą pasjonatów gotowania, a jednokomorowe spodobają się właścicielom zmywarki. Wśród nich zdecydowanie przyciągają uwagę zlewozmywaki modułowe, czyli nakładane na szafkę w taki sposób, żeby ich przednia część wychodziła delikatnie poza obrys mebla. Brzmi ciekawie, prawda? I tak też wygląda!

Zlewozmywak ceramiczny Deante Sabor w tradycyjnej kuchni
Zlewozmywak ceramiczny Deante Sabor w tradycyjnej kuchni

Modne zlewozmywaki ceramiczne

Zlewozmywaki z widocznym frontem były początkowo spotykane tylko w aranżacjach w klimacie prowansalskim i farmerskim. Tradycyjnie zestawiane z dwupokrętłową baterią i białymi meblami dają efekt naturalny i przytulny. Są jednak tak piękne i praktyczne, że z czasem zaczęły przenikać do innych stylów i dziś montuje się je też w kuchniach nowoczesnych. Jak to się stało? Wszystko dlatego, że ich błyszcząca, biała powierzchnia wyjątkowo dobrze wygląda w minimalistycznych wnętrzach. W połączeniu z gładkimi frontami i marmurowymi blatami prezentuje się bardzo elegancko. Daje też wrażenie ładu i przestrzeni w kuchni. Tu obowiązuje jedna zasada: dobry produkt pasuje do wszystkiego! Możliwości jest więc wiele, a ostateczny wybór zależy od pomysłu projektanta. A skoro wiemy już, że zlewozmywak ceramiczny będzie się zawsze świetnie prezentował, przyjrzyjmy się jego funkcjonalności.

Śnieżnobiały zlewozmywak ceramiczny Sabor marki Deante
Śnieżnobiały zlewozmywak ceramiczny Sabor marki Deante

 

Zalety zlewozmywaka ceramicznego

Na plus ceramicznego zlewozmywaka przemawia na pewno łatwość jego użytkowania i pielęgnacji. Dobra wiadomość jest taka, że jego gładką powierzchnię łatwo się czyści, tymi samymi środkami, co umywalkę w łazience. Ceramika nie przyjmuje też zapachów ani plam, co w kuchni jest szczególnie ważne. W przypadku zlewozmywaka z widocznym frontem także ta wyeksponowana przednia część jest na pewno bardziej odporna na zabrudzenia niż front meblowy.

Ceramika to także dobre rozwiązanie dla osób dbających o środowisko. Dobrym przykładem jest zlewozmywak Sabor marki Deante, który jest wykonany w 100% z naturalnych materiałów. Wypalony w wysokiej temperaturze i szkliwiony, jest bardzo trwały: odporny na uderzenia, wysoką temperaturę i szok termiczny, czyli gwałtowną zmianę temperatury. Ważne jest też, że jego powierzchnia nie odbarwia się i pozostanie śnieżnobiała nawet po długim użytkowaniu. To szczególnie ważne, bo przecież urządzamy kuchnię przynajmniej na kilka albo kilkanaście lat.

Zlewozmywak ceramiczny Deante Lusitano, jednokomorowy z ociekaczem
Zlewozmywak ceramiczny Deante Lusitano, jednokomorowy z ociekaczem

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zlewozmywaka?

Jeśli decyzja o zakupie została już podjęta, zastanówmy się, jaki dokładnie model będzie najlepszy. Podstawową kwestią jest określenie wielkości zlewozmywaka. Jedna komora wystarczy nam, gdy korzystamy ze zmywarki lub nie gotujemy zbyt dużo. Przy codziennym przyrządzaniu bardziej wymagających potraw z pewnością docenimy wygodę zlewozmywaka z dużym ociekaczem lub dwukomorowego.  Ważna jest też szerokość szafki, na której zlew będzie zamontowany. Przykładowo jednokomorowy zlewozmywak Deante Sabor jest przeznaczony do szafki o szerokości 60 cm. W zależności od miejsca osadzenia – bliżej lub dalej od ściany – możemy regulować, jak duża część frontu komory będzie wystawała poza linię szafek. Aby uniknąć niespodzianek, dobrze jest dokładnie zmierzyć szafkę, w której będzie zamontowany.

Przykład montażu zlewozmywaka Sabor
Przykład montażu zlewozmywaka Sabor

 

Bardzo ważne jest też jak najlepsze wykorzystanie miejsca, które przeznaczamy na zlewozmywak. Szczególnie w niewielkiej kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr. Zwróćmy zawsze uwagę na wymiary wewnętrzne zlewu. Obszerna i głęboka komora pozwoli umyć nawet blachę wyjętą z piekarnika, czy wstawić wysoki garnek. Dzięki temu ułatwimy sobie codzienne gotowanie i wiele drobnych czynności, które razem wzięte decydują o tym, czy kuchnia jest wygodna i przyjemnie się z niej korzysta.

 

Warto pamiętać, że dobrze wybrany zlewozmywak będzie ozdobą kuchni przez wiele lat. Stawiając na trwałą i ponadczasową ceramikę na pewno będziemy zadowoleni. A nasza kuchnia będzie piękna i praktyczna niezależnie od tego, czy urządzimy ją w stylu wiejskim czy minimalistycznym. Dobry design jest uniwersalny!


Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij komunikat