Zlewozmywak - jak dokonać właściwego ...

Zlewozmywak - jak dokonać właściwego wyboru?

2019-03-25 07:04:00

Podczas pracy w kuchni zależy nam przede wszystkim na czystości otoczenia, w którym przygotowujemy posiłki, oraz ergonomii ich przygotowania. Do zapewnienia właściwych warunków pracy potrzebujemy odpowiedniego zlewozmywaka.

Wygoda na pierwszym miejscu

Już na etapie planowania zabudowy kuchni stajemy przed pierwszym wyborem: sam zlewozmywak, czy w duecie ze zmywarką? Wyboru dokonujemy zazwyczaj na podstawie ilości miejsca, którym dysponujemy. Żeby wygodnie było korzystać ze zlewozmywaka, powinien być umieszczony w centralnym miejscu blatu roboczego. Dobre położenie to miejsce między lodówką, a kuchenką. Niezbyt fortunne jest jednak położenie zbyt blisko kuchenki. Przyda nam się fragment blatu nie krótszy niż 80 cm, ponieważ najczęściej jest to główne miejsce pracy. Wygodnie jest pod zlewem umieścić pojemniki do segregacji śmieci – jeśli zamontujemy syfon typu space-saver, to w szafce pozostanie wystarczająco dużo miejsca.

2 x Z  czyli zlewozmywak + zmywarka

zlewozmywak Andante 1 komora
Zlewozmywak granitowy Andante
Jeżeli wybieramy opcję 2 x Z, to nie musimy się decydować na zlewozmywak 2-komorowy, który zajmie nam minimum 80 cm blatu. Doliczając zmywarkę dodamy dodatkowo 45 lub 60 cm. To prawie 1,5 m z naszej powierzchni kuchennej. Model 2-komorowy sprawdzi się na pewno przy dużej rodzinie, nie posiadającej zmywarki w kuchni. Dla rodziny 2-osobowej wystarczający będzie zlewozmywak jednokomorowy. Najczęściej w opcji 2 x Z dobieramy do naszej zmywarki zlewozmywak 1-komorowy z ociekaczem, gdzie ociekacz jest zamontowany na powierzchni blatu nad zmywarką. Mamy więc obok siebie całą tzw. mokrą strefę. Zwolennikom minimalizmu spodobają się modele bez ociekacza, składające się z samej komory. To model idealny dla osób, które lubią ład w kuchni i nie planują zostawiać na wierzchu naczyń do wyschnięcia. Można go też uzupełnić stojącą na blacie suszarką do naczyń.

Jakie wybrać rozwiązanie techniczne?

zlewozmywak Hexon bateria Aster
Zlewozmywak granitowy Hexon

Mamy do wyboru zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat kuchenny lub podwieszane pod blatem. Zlewozmywaki nakładane – niegdyś bardzo popularne – obecnie są coraz rzadziej wybierane. Do ich zamontowania potrzebna jest szafka bez blatu, na którą nałożymy zlewozmywak, a wybór modeli jest dość ograniczony. W przypadku zlewozmywaków wpuszczanych w blat kuchenny wybór jest zdecydowanie większy. Komory mogą być okrągłe, prostokątne lub kwadratowe, mamy też do wyboru wersję sześciokątną lub narożną. Można kupić także model montowany pod blatem. Blat musi być wówczas wykonany z trwałego i odpornego na działanie wody materiału. To bardzo dobre rozwiązanie, szczelne, wyjątkowo trwałe i estetyczne – ale niestety dość kosztowne.

Jaki materiał?

Najbardziej popularne są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, kompozytów granitowych oraz ceramiki. Nowością są ciekawe i niebanalne połączenia tych materiałów, także ze szkłem.

Zlewozmywak stalowy Deante Egeria
Zlewozmywak stalowy Egeria

Ze stali szlachetnej. Powierzchnia zlewozmywaków stalowych jest trwała, odporną na uderzenia, ścieranie, środki chemiczne oraz wysoką temperaturę do 250 °C. Powierzchnia zlewozmywaka może być gładka, wykończenie to znane jest jako satyna. Jest najbardziej eleganckie i pięknie się prezentuje, ale pamiętajmy, że nawet czysta woda, szczególnie twarda, po wyschnięciu pozostawi na niej plamy i zacieki z osadów kamienia wapiennego. Łatwiej utrzymać w czystości powierzchnię w wykończeniu zwanym len lub dekor. Plamy, a nawet drobne zarysowania są na niej mniej widoczne. By zlewozmywak ze stali szlachetniej wyglądał jak nowy, po każdym użyciu należy spłukać go ciepłą wodą, oczyścić sitko odpływu i wytrzeć do sucha. Warto do pielęgnacji użyć preparatu do czyszczenia zlewozmywaków stalowych.

Z kompozytu granitowego. Granitowe zlewozmywaki charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, łatwo też utrzymać je w czystości. Dobrze opracowany kompozyt jest niezwykle twardy, odporny na zarysowania, uderzenia, wysoką temperaturę, przebarwienia i szok termiczny, czyli gwałtowną zmianę temperatury.Wszystkie te cechy zawdzięcza precyzyjnie dobranemu składowi i wysokiej jakości surowca. Granit – główny składnik zlewozmywaków Deante – wydobywany jest z naturalnego złoża, zlokalizowanego 100 metrów pod ziemią. Uzyskane po obróbce kruszywo jest dostępne w wielu barwach, dzięki czemu zlewozmywaki granitowe są produkowane nie tylko w wielu kształtach, ale też w przeróżnych kolorach.

Zlewozmywak modułowy ceramiczny Sabor
Zlewozmywak ceramiczny Sabor
Z ceramiki. Zlewy ceramiczne są wykonane w 100% z naturalnych materiałów, a dokładnie z gliny wypalanej w temperaturze ok. 1300° C. Są bardzo trwałe: odporne na uderzenia, wysoką temperaturę i szok termiczny, czyli gwałtowną zmianę temperatury. Gładką, szkliwioną powierzchnię łatwo utrzymać w czystości, nie przyjmuje też zapachów ani plam, co w kuchni jest szczególnie ważne. Zakup zlewozmywaka ceramicznego wiąże się jednak z dość dużym wydatkiem.

Hybrydowe. Zlewozmywaki mogą też łączyć dwa na pierwszy rzut oka różne materiały, takie jak granit, stal i szkło. Dzięki temu użytkując zlew korzystamy jednocześnie z zalet dwóch materiałów. Miłośnicy odważnych wzorów z pewnością będą zadowoleni z połączenia granitu ze szkłem. W tym przypadku możliwości kolorystyczne są niemal nieograniczone, czego dowodem są efektowne zlewozmywaki Capella Precious, wykończone barwnikami z dodatkiem metali szlachetnych. Z kolei atutem stalowo-granitowego zlewozmywaka Prime jest jego uniwersalność. Wyjątkowo dużą i głęboką komorę (40 x 40 x 22 cm) wykonano z grubej stali, doskonale pasującej do nowoczesnych sprzętów, których coraz więcej jest w naszych kuchniach. Równoważy ją granit, który ociepli wystrój i nada mu wyjątkowy charakter.

Jaki zlewozmywak wybrać?

Zlewozmywak PRIME bateria SILIA
Zlewozmywak hybrydowy Prime
Gdy już wiemy jakie rozwiązanie konstrukcyjne nas interesuje i jaki materiał zlewozmywaka będzie dla nas najbardziej korzystny, dokonujemy wyboru modelu. Aby nie popełnić błędu zmierzmy dokładnie szafkę, gdzie zamontujemy zlewozmywak. Pod rozmiar szafki dobierzemy wymiar zlewozmywaka. Zlewozmywak powinien być co najmniej 5 cm mniejszy niż rozmiar szafki, aby jego komory zmieściły się w szafce. A teraz pozostaje tylko dobrać model pod względem wzorniczym i kolorystycznym. Miłego użytkowania!


Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij komunikat