AKTUALNOŚĆ

Aranżacja małych łazienek w bloku

Aranżacja małych łazienek w bloku jest niełatwa z dwóch powodów — niedużej powierzchni oraz problemów budowlanych np. zbyt cienkich stropów. Jak je pokonać?

Aranżacja małych łazienek w bloku może być okazją dla uwolnienia kreatywności

Twierdzenie małe jest piękne, powinno przyświecać każdemu, kto podnosi rękawice wyzwania remontu małej łazienki. Dobry plan to podstawa, aby w pełni wykorzystać posiadaną przestrzeni i nie przytłoczyć jej zbędną ilością urządzeń. Aranżację łazienki powinniśmy rozpocząć od sprecyzowania potrzeb osób, które będą z niej korzystały. Rozmieszczając urządzenia: umywalkę, wannę, miskę ustępową,  kabinę prysznicową musimy koniecznie zachować odpowiednia przestrzenie między nimi.  Jest to istotne ze względu na funkcjonalność, zbyt mała odległość między każdym z tych elementów może przyczynić się do złego i niekomfortowego korzystania z łazienki.  Brak swobody użytkowania będzie nas odstraszać, od którego pomieszczenia głównym celem jest przecież relaks.

Podstawowe wytyczne dla aranżacji małych łazienek

Odpowiednia odległości na poruszanie się i korzystanie z elementów takich jak umywalka, prysznic czy wanna to:

  • miejsce między poszczególnymi elementami np. umywalką, miską wc — min. 20-30 cm,

  • odległość między umywalką, miską wc a ścianą — min. 20-30 cm,

  • przestrzeń przed umywalką - 50-100 cm x 70 cm,

  • miejsce przed toaletą - 60-80 cm x 80 cm,

  • obszar przed bidetem - 70x100 cm,

  • przestrzeń przed brodzikiem - 80-100 cm x 90-110 cm.

Na szczęście powierzchnie te można dowolnie łączyć, co poprawia ustawność łazienki. Do tego trzeba pamiętać o szafkach, półkach, wieszakach i koszach, które, chociaż częściowo, powinny być ukryte na pierwszy rzut oka.

Przykładowe inspiracje małej łazienki z prysznicem możesz sprawdzić tutaj. Jeśli interesuje Cię mała łazienka z prysznicem, zobacz koniecznie inne artykuły Deante na ten temat.