AKTUALNOŚĆ

Mała łazienka z prysznicem — grunt to dobry pomysł

Mała łazienka z prysznicem to czasem wybór, a czasem konieczność. Właściciele mieszkań w blokach z wielkiej płyty lub wiejskich domów i kamienic, gdzie sanitariatem stał się niegdyś fragment korytarza, stoją przed nie lada wyzwaniem aranżacyjnym. Jednak są też osoby, które w nowo budowanych domach jednorodzinnych stawiają na małe łazienki z kabinąprysznicową. Niezależnie od przyczyny warto poznać kilka sztuczek, które pomogą stworzyć przytulną strefę relaksu.

Mała jasna łazienka z prysznicem

Niewielkie pokoje kąpielowe są pozbawione zwykle okna i muszą pomieścić wszystkie niezbędne elementy, co sprzyja wrażeniu chaosu i przeładowania. Za pomocą odpowiednio dobranych kolorów glazury, armatury i wykończeń, w połączeniu z dobrym oświetleniem i kilkoma trikami, powstaje mała jasna łazienka z prysznicem. Panuje w niej ład, harmonia i porządek, a optycznie ma więcej metrów kwadratowych, niż wynika z pomiarów i matematyki. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie innego odcienia czy wzoru wykończenia ścian i podłogi w strefie prysznicowej.

Jasne, ciepłe kolory płytek i armatury można uzupełnić ciemniejszymi akcentami np. drewnianym blatem umywalki, granitowym brodzikiem w kolorze grafitu, czarnymi profilami kabiny prysznicowej czy bateriami łazienkowymi w odcieniu nero.

Aby mała jasna łazienka z prysznicem faktycznie sprawiała wrażenie przytulności i przestronności, istotne jest odpowiednie jej oświetlenie. Może to być centralna lampa wspomagana dodatkowymi punktami na przykład w okolicy lustra. Popularnością cieszą się też listwy LED z osobnym włącznikiem, gdy lubimy korzystać wieczorem z lekkiego półmroku, który dobrze nastraja do odpoczynku.

Mała łazienka z prysznicem inspiracje

Mała prosta łazienka musi posiadać prysznic, umywalkę oraz szafki lub półki do przechowywania kosmetyków i chemii domowej. Jest to minimalne wyposażenie, które można poszerzyć o pralkę lub toaletę.

Aranżując przestrzeń, trzeba wziąć pod uwagę umiejscowienie drzwi oraz punktów poboru i odprowadzania wody. Niewielka ilość niezbędnej armatury sprawia, że mała łazienka z prysznicemmoże być całkiem ustawna. Warto przejrzeć aranżacje łazienek na stronie Deante i dokładnie rozrysować sobie wymiary pomieszczenia i poszczególnych elementów.

O ile pokój kąpielowy jest w kształcie prostokąta, zwykle pamiętamy o zostawieniu miejsca na otworzenie drzwi do kabiny. Zdarza się jednak, że mała kwadratowa łazienka z prysznicem na projekcie wydaje się tak przestronna, że ten drobny szczegół umyka naszej uwadze. Tymczasem należy zostawić zapas ok. 1-1,5 m wolnej przestrzeni, jeśli będziemy korzystali z drzwi prysznicowych uchylnych. Inna opcja to  drzwi prysznicowe składane.

Mała łazienka dla starszej osoby

Mała łazienka z prysznicem może okazać się strzałem w dziesiątkę dla seniora. Niewielkie odległości ułatwią poruszanie się, nawet gdy czegoś zapomnimy. Jednak w tym przypadku wiele zależy od odpowiedniego wyposażenia.

Mała łazienka dla starszej osoby powinna mieć bardzo niski brodzik lub odpływ w podłodze. Wiele osób w wieku emerytalnym zmaga się z problemami ze stawami i wysokie brodziki mogą stanowić dla nich nie lada wyzwanie. Dodatkowo prysznic można wyposażyć w wygodne siedzisko oraz uchwyt do przytrzymania się i wstawania. Te z pozoru drobne elementy wyposażenia łazienki zwiększają bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Kabina prysznicowa do małej łazienki

Prysznice do małej łazienki można podzielić na ścianki walk-in, ścianki z drzwiami do zabudowy wnęk oraz klasyczne kabiny. Najbardziej ustawne są pierwsze z nich.

Kabiny prysznicowe walk-in to ścianki z grubego hartowanego szkła o wysokości 2 m. Aby zapewnić ich stabilność, posiadają mocowany do ściany reling. Ich szerokość można dobrać według własnych potrzeb — od 70 do 140 cm. Reling posiada regulację, w zakresie 70-120 cm. W rezultacie otrzymujemy kabinę prysznicową do małej łazienki o wymiarach od 70x70 cm aż do 120x140 cm.

Mała wąska łazienka z prysznicem w kształcie prostokąta często wykorzystuje jeden kraniec pomieszczenia jako osobną strefę kąpielową. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są drzwi prysznicowe na całej szerokości lub z zabudowanym słupkiem przy niestandardowym wymiarze pomieszczenia. Drzwi sprawdzą się także przy zabudowie w małej łazience z wnęką prysznicową. Ich szerokość waha się od 70 do 160 cm, także każdy znajdzie odpowiedni wymiar dla swoich potrzeb. W ofercie Deante proponujemy zarówno drzwi przesuwne, jak i uchylne.

Ostatnim rozwiązaniem są składane kabiny prysznicowe do małych łazienek. Mają kształt półokrągły, kwadratowy lub prostokątny, z pojedynczymi lub podwójnymi drzwiami. Jeśli decydujemy się na tę opcję, trzeba pamiętać o uwzględnieniu miejsca na ich otwieranie.

Mała łazienka z dużym prysznicem

Jeśli marzy się nam mała łazienka z dużym prysznicem, musimy zdawać sobie sprawę, że wszystko jest możliwe, ale wymaga kompromisów. Większa przestrzeń kąpielowa oznacza, że prawdopodobnie pralka znajdzie swoje miejsce w kuchni, a ilość półek będzie mniejsza.

Ciekawym pomysłem jest zabudowanie szafki, aby pełniła podwójną rolę. Od strony łazienki ma standardowe drzwiczki, natomiast od strony prysznica służy jako siedzisko lub szersza półka na podręczne kosmetyki. Nieco miejsca na przechowywanie można także zaoszczędzić, decydując się na podsufitowy pawlacz, najlepiej usytuowany nad drzwiami. Wtedy nie rzuca się w oczy, a łazienka nadal sprawia wrażenie przestronnej i uporządkowanej.

Nowoczesna mała łazienka z prysznicem

Myśląc mała łazienka z prysznicem, mamy przed oczami zwykle obraz PRL-owskiego, zagraconego sanitariatu, gdzie po wejściu można jedynie obrócić się dookoła własnej osi. Otóż okazuje się, że nowoczesna mała łazienka z prysznicem wcale taka nie musi być.

Duże znaczenie mają użyte materiały i kolorystyka. Jasne odcienie podłogi i ścian, w połączeniu z dobrym oświetleniem nadają wrażenie przestrzeni. Potęguje je także przemyślane ustawienie lustra oraz transparentna kabina lub szyba prysznicowa. Ładna mała łazienka z prysznicem niekoniecznie musi być wyłożona w całości białą glazurą. Wszelkie drewniane lub drewnopodobne elementy nadają ciepłej i naturalnej nuty. Przy projektowaniu łazienki można też pokusić się o ciemniejsze części wykonane z granitu czy lastryko, np. brodzik lub blat umywalki.

Mała funkcjonalna łazienka nie może być przeładowana armaturą. Wystarczy w niej prysznic, umywalka i szafka do przechowywania kosmetyków i chemii gospodarczej. Opcjonalne jest wstawienie pralki, a przy nieco większym metrażu także toalety, jeśli nie znajduje się w osobnym pomieszczeniu. I koniec. Szafki z powodzeniem można ukryć za lustrem, pod umywalką lub w zabudowie.

Mała łazienka z prysznicem bez brodzika

Brodziki są płytsze lub głębsze, alemała łazienka z prysznicem bez brodzika także ma swój urok. Aby móc cieszyć się takim nowoczesnym rozwiązaniem wystarczy zapewnić spadek 2% oraz kilkanaście centymetrów pod podłogą na stelaż oraz elementy hydrauliczne.

Dzięki temu strefa prysznicowa może mieć taki sam spójny wystrój i wykończen ie podłogi, jak pozostała część pomieszczenia. W połączeniu z transparentną ścianką prysznicową walk-in spowoduje, że mała łazienka z prysznicem bez brodzika nie będzie wydawała się już taka mała. Co więcej, zyskujemy większe możliwości aranżacyjne, dzięki regulowanemu relingowi.

Równa powierzchnia oraz prysznic walk in w małej łazience znacząco ułatwiają codzienne sprzątanie i zapobiegają nadmiernemu osadzaniu się kamienia. Podnoszą też wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, co jest szczególnie ważne w przypadku rodzin z dziećmi, seniorów czy osób z niepełnosprawnością.

Mały brodzik do łazienki

Jeśli zdecydujemy się na prysznic z brodzikiem w niewielkiej łazience, zazwyczaj wybieramy prostokątny kształt zajmujący całą ścianę w węższym pomieszczeniu albo półokrągły bądź kwadratowy kontur o jak najmniejszych wymiarach.

Prostokątny, mały brodzik do łazienki może mieć wymiar od 90 do 140 cm długości na 80-90 cm szerokości. Z kolei modele kwadratowe i półokrągłe występują zwykle w rozmiarach 80x80 cm i 90x90 cm. W Deante proponujemy klasyczne, akrylowe modele w kolorze białym oraz granitowe w szerszej gamie kolorystycznej.

Przy małej łazience i małym brodziku warto zastanowić się nad kwestią jego głębokości. Prysznic nigdy nie zastąpi wanny, ale głębszy brodzik może częściowo pełnić taką rolę.

Koszt małej łazienki

Koszt małej łazienki zależy od jej metrażu, kosztów robocizny, wykorzystanych materiałów, armatury i dodatków. Przygotowaliśmy przykładowy koszt łazienki 7m2 dla rodziny i dla seniora, z którym można się zapoznać w katalogu “Mała łazienka z prysznicem”. Przy obecnych cenach można uznać, że remont 7-metrowego pokoju kąpielowego to wydatek rzędu 10-17 tys. zł, ale może też dochodzić aż do 31 tys. zł.

Koszt łazienki 8m2 będzie w podobnych granicach cenowych. Natomiast koszt łazienki 10m2 może być już wyższy, ponieważ prawdopodobnie oprócz prysznica, będziemy chcieli posiadać w niej dodatkowo wannę.

Bardzo mała łazienka z prysznicem

W Polsce wciąż wiele ludzi mieszka w blokach z wielkiej płyty, a ich nieodłącznym elementem są małe łazienki. Funkcjonalne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni jest wymagającym zadaniem, szczególnie że nie mamy wpływu na jej kształt, ustawność czy umiejscowienie pionów.

Łazienka w bloku z prysznicem

Zazwyczaj przy bardzo małych łazienkach w blokach wanna nie jest najczęstszym rozwiązaniem. Do wyboru pozostaje zatem prysznic. Okazuje się, że mamy tutaj całkiem spory wachlarz możliwości, zarówno technicznych, jak i aranżacyjnych.

Zatem jaki prysznic do małej łazienki w bloku? Najłatwiejszą i najbardziej tradycyjną opcją jest kwadratowy lub półokrągły brodzik z kabiną prysznicową. Zajmuje niewiele miejsca, a cała hydraulika zostaje estetycznie schowana w obudowie. W wąskich łazienkach można pokusić się o brodzik zajmujący całą szerokość mniejszej ściany w połączeniu z szybą oraz drzwiami przesuwnymi.

Kabina prysznicowa do małej łazienki w bloku sięga zwykle dość wysoko. Pomieszczenia w budynkach z wielkiej płyty stawianych w latach 60., 70. i 80., mają zwykle od 2,40 cm do 2,60 cm wysokości. W nowszych mieszkaniach normy budowlane (2002) mówią o minimalnej wysokości dla łazienki 2,5 m. Standardową wysokością kabin jest 2 m. Daje to możliwość sprawnej wentylacji wilgoci do wywietrzników, a jednocześnie gwarantuje swobodną kąpiel.

Łazienka bez brodzika w bloku

Interesującym rozwiązaniem jest prysznic bez brodzika. Kabinę prysznicową lub ściankę walk-in montuje się wtedy wprost na posadzce. Dzięki temu można wykorzystać rogi pomieszczenia lub wnęki, a efekt końcowy powiększy optycznie niewielką przestrzeń.

Niestety nie zawsze łazienka bez brodzika w bloku jest możliwa do zrealizowania. Podłoga musi być wyprofilowana, ze spadkiem 2%, a odpływ ścienny, liniowy lub punktowy posiadać odpowiedni stelaż. Do tego trzeba doliczyć ok. 11-15 cm na elementy instalacyjne, aby uzyskać ten sam poziom podłogi, co w reszcie pomieszczenia. Zadbać należy też o hydroizolację całości. Dla bloków z wielkiej płyty grubość stropu łazienki wahała się między 14 a 22 cm. W niektórych konstrukcjach zdarzały się tzw. podwójne stropy w pionie sanitarnym. Dlatego przed podjęciem decyzji o braku brodzika, lepiej dokładnie zbadać możliwości techniczne takiego rozwiązania, aby nie zrobić niezamierzonego przebicia do sąsiadów.

Łazienka 4m2 z prysznicem — jak to pomieścić?

Najmniejsze łazienki mają 3-4 m2 i liczy się w nich każdy centymetr. W blokach z wielkiej płyty na szczęście ubikacja jest osobno. Ciekawym pomysłem jest połączenie tych dwóch pomieszczeń, w celu zwiększenia ustawności, chociaż nie przy każdej konstrukcji jest to możliwe. Niemniej jednak mała łazienka z prysznicem, ale bez toalety jest łatwiejsza do aranżacji.

Kolejną ważną decyzją jest odpowiedź na pytanie, czy nasza mała łazienka 2x2wymaga obecności pralki. Część osób instaluje to urządzenie w kuchni, tym samym zyskując nieco dodatkowej przestrzeni w sanitariacie.

Do łazienki 4m2 aranżacje mogą być różnorodne, ale warto zacząć je od najważniejszych elementów, czyli prysznica, umywalki, ewentualnej pralki i toalety, oraz miejsca do przechowywania. Wnęki i koniec pomieszczenia z jednej strony powinno się zagospodarować na prysznic oraz szafki. Jeśli ilość chemii gospodarczej, kosmetyków i ręczników jest duża, dobrym rozwiązaniem jest niewielki pawlacz, umieszczony powyżej linii wzroku. Z kolei umywalkę można zamontować na ścianie lub w rogu.

Łazienka 2x2 z prysznicem powinna być utrzymana w jasnej kolorystyce, co optycznie powiększa przestrzeń. Efekt można pogłębić także dużym lustrem oraz transparentną ścianką prysznicową.

Koszt łazienki 4m2

Na końcowy koszt generalnego remontu lub wykończenia łazienki 4m2 na pewno duży wpływ mają koszty robocizny oraz wybrane wyposażenie. Obecnie szacuje się, że na remont łazienki 4m2 trzeba przygotować od ok. 7 do ok. 12 tys. zł. Przy materiałach z wyższej półki koszt wydatki mogą sięgnąć nawet 20-22 tys. zł. Dwie przykładowe wyceny łazienki 3m2 dla seniora i singla znajdziesz w katalogu mała łazienka z prysznicem

Łazienka 5m2 z prysznicem — nieco łatwiejsza aranżacja

Jeden metr kwadratowy to niewiele, ale w przypadku pokoju kąpielowego może zrobić różnicę. Projekt łazienki 4-5m2 jest dużo prostszy do wykonania, nawet jeśli często zawiera toaletę oraz pralkę. Nadal jednak wymaga dość rozważnego planowania.

Łazienka 5m2 z prysznicem może zawierać samą ściankę walk-in, ściankę z drzwiami przesuwnymi w zabudowanej wnęce lub rogu pomieszczenia, albo tradycyjną kabinę. Niezależnie od opcji, transparentna szyba pomoże zwiększyć optycznie pomieszczenie, tak samo jak dobrze umiejscowione lustro.

Przestronna łazienka 4-5mma aranżacje w jasnych, ciepłych odcieniach. Mogą one być delikatnie złamane drewnianymi lub ciemniejszymi akcentami. Warto pamiętać o dobrym, rozproszonym oświetleniu, które wprowadzi relaksujący nastrój.

Koszt wykończenia łazienki 5m

Koszt wykończenia łazienki 5m jest wyższy niż mniejszej łazienki, chociażby ze względu na dodatkowe wyposażenie w postaci toalety czy pralki. Na pewno będzie różnił się w poszczególnych częściach Polski z uwagi na ceny robocizny.

Szacunkowo inwestor powinien przygotować się na wydatek rzędu 13-15 tys. zł.

Przykładowy koszt wykonania łazienki 5m dla singla oraz dla rodziny znajdziesz w katalogu mała łazienka z prysznicem