AKTUALNOŚĆ

Zabudowa łazienki na poddaszu

Zabudowa łazienki na poddaszu korzysta z wnęk lub skosów. Niektórzy używają jej do ukrycia kaloryfera, ale najczęściej służy jako schowki do przechowywania kosmetyków i chemii gospodarczej. Jak połączyć sprytnie nieregularne kształty pokoju kąpielowego, piękny design i wysoką funkcjonalność?

Łazienki na poddaszu a powierzchnia użytkowa

Projektanci przyjmują, że pomieszczenie posiada funkcje użytkowe na powierzchni, gdzie sklepienie ma minimum 1,90 m wysokości. W zależności od wielkości ścianki kolankowej i pochylenia dachu może to być nawet pół łazienki na poddaszu! Nie oznacza to, że pozostała część ma być przeznaczona na straty. Trudność polega na zagospodarowaniu obszaru, który w najniższym punkcie potrafi mieć nawet mniej niż 1 m. Problematyczną pochyłość często przeznaczamy na zabudowę, wannę z zabudową lub toaletę. Wannę wolnostojącą lub przyścienną rozmieszcza się dłuższym lub krótszym bokiem, w taki sposób, aby przy wychodzeniu pułap był na minimalnej wysokości 1,40-1,60 m.

W razie potrzeby odsunięcia armatury od ściany kolankowej niezagospodarowaną przestrzeń można zamienić na półki. Z kolei minimalna wysokość ścianki dla bidetu lub miski WC stojącej to 110-130 cm. Toalety podwieszane instalujemy ok. 40-45 cm od posadzki. Przyjmuje się, że powinny mieć spłuczkę na poziomie 130 cm, z przyczyny rozmiarów stelaży podtynkowych.

Zabudowa łazienki na poddaszu na kółkach

Praktycznym rozwiązaniem są szafki na kółkach, które w razie potrzeby można wyciągnąć do wyższej części pomieszczenia i wygodnie ich użyć. Ułatwiają także sprzątanie i okresowe porządkowanie zawartości.   Jeśli interesuje Cię mała łazienka z prysznicem, zobacz koniecznie inne artykuły Deante na ten temat.