Zlewozmywak i bateria: zespół do zadań specjalnych

Zlewozmywaki, odkąd stały się centralnym miejscem pracy w kuchni, ciągle ulegają technologicznej ewolucji. Dziś to prawdziwe centra dowodzenia, służące do mycia, płukania, przygotowywania posiłków i usuwania odpadków. W zestawieniu z dobrze dobraną baterią to duet niemalże strategiczny.

Wybór baterii kuchennych na rynku jest tak duży, że warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, zanim zdecydujemy się na zakup tej właściwej. Sposób montażu, liczba uchwytów czy wysokość i zasięg wylewki – wszystko to ma ogromny wpływ na komfort późniejszej pracy – jej i zlewozmywaka.

 

aranzowane_zlewozmywak_bolero_bateria_molla_635776Ściany mają uszy

 

Baterie ścienne odchodzą do lamusa i w większości mieszkań montowane są stojące (tzw. sztorcowe). Czasem jednak, gdy instalacja wodna wychodzi bezpośrednio ze ściany, a właściciele mieszkania nie decydują się na jej modernizację, konieczny jest wybór pierwszego typu armatury. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zdani na kojarzące się z dawną epoką białe kurki z niebieskim i czerwonym kółeczkiem, oznaczającym temperaturę wody. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują baterie ścienne, których design idealnie pasuje nawet do nowoczesnego wystroju kuchni.

Pamiętajmy, aby armatura ścienna znajdowała się na wysokości 25-35 cm od krawędzi zlewozmywaka. Tak umieszczone źródło wody zapewni wygodne korzystanie z niego. Warto zwrócić uwagę na długość i kształt wylewki oraz sposób jej montażu. Nasz wybór jest uzależniony od miejsca montażu baterii w stosunku do zlewozmywaka - jak wysoko zostanie umieszczona nad zlewozmywakiem, jak szerokie i głębokie są jego komory. Pamiętajmy, że wylewki mają różne kształty: przypominające litery S, L, C i różne długości - należy je dobrać indywidualnie do potrzeb i własnych wymogów. Zastanówmy się czy chcemy mieć baterię mieszakową (z jedną dźwignią) czy dwuuchwytową (z dwoma tzw. kurkami). Wybierając tę drugą, warto zdecydować się na baterię z głowicami o kącie obrotu o 90°, ponieważ jest ona wygodniejsza w obsłudze i mniej awaryjna niż dawne dokręcane głowice. Przyjrzyjmy się szczegółom technicznym baterii, tj. czy posiadają ceramiczną głowicę - najlepiej z tłumikami jeśli jest to głowica baterii mieszakowej - czy uszczelki wyposażone są w sitka zabezpieczające przed zanieczyszczeniami z sieci wodociągowej, jakiej grubości są mimośrody do połączenia baterii z instalacją, jaki jest sposób montażu wylewki do jej korpusu.

 

aranzowane_zlewozmywak_country_bateria_aster_489089Na baczność

 

Baterie stojące (sztorcowe) montujemy zwykle na obrzeżu zlewozmywaka lub na blacie. Wybierając baterie sztorcowe, powinniśmy wziąć pod uwagę kształt i zasięg wylewki, który musi być dopasowany do wymiarów zlewozmywaka. Za długa wylewka utrudni nam wykonywanie prac kuchennych, ponieważ ciężko będzie pod nią zmywać czy napełniać naczynia. Za krótka natomiast może sprawić, że okolice zlewozmywaka wciąż będą zachlapane wodą. Najwygodniejsza w użyciu – a w przypadku dużych lub dwukomorowych zlewozmywaków wręcz niezbędna – jest wylewka obrotowa. Alternatywnym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą rączką natrysku. Zwykle ma od 1 do 1,5 m długości. Takie urządzenie nie tylko ułatwia utrzymanie czystości w zlewozmywaku, ale także pozwala bez problemu napełniać wodą duże garnki czy nawet wiadra. Ciekawą propozycją z grupy stojących jest bateria z wylewką typu „U" lub prostokątną. Należy jednak pamiętać, że modele tego typu często posiadają wypływ wody wyżej od klasycznej baterii i w przypadku niedopasowania do rozmiarów zlewozmywaka mogą powodować „chlapanie", zwłaszcza przy silniejszym strumieniu. Utrudnione może być tu także mycie większych naczyń. Tego typu baterie często wybierane są do kuchni, w których znajdują się zmywarki, a zlewozmywak wykorzystywany jest głównie do mycia owoców, warzyw.

Wybierając, którąkolwiek baterię z grupy stojących (sztorcowych), należy zwrócić uwagę na szczegóły techniczne samej baterii i jej montażu. Pamiętajmy o sprawdzeniu wielkości otworu w zlewozmywaku i porównajmy to z wymiarem baterii wraz z elementami podłączeniowymi - czy uda się nam ją zamontować. Większość baterii stojących to baterie mieszakowe i przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na rodzaj głowicy - najbardziej trwałe są głowice ceramiczne. Warto aby posiadały elementy tłumiące, dzięki którym będą ciszej pracowały. Poza tym istotny jest zestaw mocujący- grubość i jakość materiału śrub mocujących, jakość uszczelek i oringów, aerator, itd.

 

Kryptonim: granit i chrom

 

Idealnie dobrana bateria kuchenna będzie nie tylko funkcjonalna, ale także dopasowana wyglądem do wystroju wnętrza. Na rynku mamy cały wachlarz modeli wykonanych z materiałów komponujących się ze zlewozmywakami zarówno stalowymi, granitowymi, jak i ceramicznymi. Decydując się na zewnętrzną powłokę baterii, najłatwiej postawić na ponadczasowy chrom – pasuje do każdego pomieszczenia i jest łatwy w czyszczeniu. Idealnie sprawdzi się w przypadku zlewozmywaków stalowych i ceramicznych. Jednak kiedy mamy armaturę granitową, warto dobrać do niej baterię, która stanie się jego stylowym wykończeniem, a jednocześnie dekoracją pomieszczenia. Czołowi producenci oferują słuchawki wykończone stalą szczotkowaną. Tzw. baterie inox i granit wykonane z mosiądzu i pomalowane w odpowiedniej technice, kolorem i deseniem nawiązującym do kamieni naturalnych. Do wyboru mamy aż pięć odcieni: piaskowy, biały, safari, szary i grafit.

Bateria kuchenna zawsze powinna być kompromisem pomiędzy stylem i funkcjonalnością. Bateria musi ładnie wyglądać, ale musi być tak samo funkcjonalna. Nie kupujmy produktów tanich i stawiajmy na te z długą gwarancją.

Sprawdź jeszcze: ciśnienie wody. Porównaj, czy jest zgodne z parametrami wybranej przez Ciebie baterii.

Oszczędność. Korzystne rozwiązanie to aerator– małe sitko umieszczone na końcu wylewki, które napowietrza płynącą wodę. Efekt? Z baterii wypuszczana jest mniejsza ilość wody, ale na skutek napowietrzenia, które zmienia jej objętość, nie odczuwamy żadnej różnicy. W ten sposób możemy ograniczyć zużycie nawet o 60 proc. Bateria może być wyposażona w blokadę wypływu gorącej wody, co nie tylko ogranicza jej zużycie, ale także chroni przed poparzeniem dzieci czy osoby niepełnosprawne. Podobne działanie ma głowica termostatyczna, pozwalająca na stałą regulację temperatury ciepła.

Głowica. Podstawą w każdej dobrej baterii jest głowica ceramiczna, dzięki której nie marnujemy kapiącej z kranu wody. Wielkość i waga baterii. Powinna być ona dobrana zarówno do wielkości samego pomieszczenia, ale przede wszystkim do wielkości zlewozmywaka i co najważniejsze, nie może być za ciężka, aby po zamontowaniu nie spowodowała po jakimś czasie uszkodzeń w podłożu.