AKTUALNOŚĆ

Eclectic design, czyli… niech żyje różnorodność!

A gdyby tak głównym trendem łazienkowym na 2023 rok stał się… brak trendów i pełna dowolność w dobieraniu tego, co najbardziej nam się podoba? To nie fikcja. To idea eclectic design! Przeczytajcie nasz tekst i dowiedzcie się więcej o stylu, którego najważniejszą cechą jest… łączenie różnych stylów i trendów. Mamy dla Ciebie kilka inspiracji, dzięki którym przekonasz się, że nie warto bać się pozornie wykluczający się połączeń. W tym szaleństwie jest bowiem metoda!

Idea eclectic design

Eklectic design sztuka czerpania z różnych trendów i stylów wnętrzarskich. Może wykorzystywać pozornie nieprzystające do siebie elementy, produkty, zastosowane barwy i na ich bazie tworzyć interesujące, odświeżające kompozycje. Podstawowym wyróżnikiem tego stylu jest wszechstronność i unikalność – eclectic design łamie sztywne ramy konwencji, burzy dotychczasowy porządek i otwiera pole do śmiałej, twórczej interpretacji!

Eclectic design - cechy

Istotą eclectic design jest duży nacisk na indywidualizm. Wnętrze powinno nie tylko prezentować się elegancko, ale też sprawiać, byśmy z jednej strony czuli się w nim komfortowo. Wystrój powinien w pewnym stopniu również definiować i wyrażać to, kim jesteśmy, co lubimy i z czym się identyfikujemy. O charakterze wnętrz decyduje przede wszystkim to, czy są zbieżne z nami i tym, co podoba się nam samym. Właśnie to świadczy o tym, czy łazienka, kuchnia albo salon ma „duszę”.

Na przykładzie łazienek czerpiących z idei eclectic design pokażemy Ci, że takie wnętrza mogą prezentować się spektakularnie, a komponowanie aranżacji w eklektycznym stylu może być świetną twórczą zabawą!

Aranżacje eclectic design – nowoczesność, vintage i wabi-sabi

Jednym z flagowych przykładów wykorzystania założeń eclectic design jest połączenie stylu vintage z elementami nowoczesności. Obie te konwencje mogą doskonale się dopełniać: elementy stylizowane retro dają całości niepowtarzalnego klimatu, a nowoczesna, wręcz minimalistyczna stylistyka ożywia kompozycję i nadaje jej niezwykłej lekkości i otwartości

Zerknijcie na propozycję połączenia obu tych stylistyk na przykładzie aranżacji Deante – inspirowana loftem i stylem vintage bateria umywalkowa Temisto w mosiężnym wykończeniu jest eleganckim kontrapunktem dla ultranowoczesnej bryły umywalki z kolekcji Hiacynt. W powyższym zestawieniu nie brakuje też inspiracji stylem wabi-sabi i ciekawego pomysłu na użycie tzw. earth tones – stonowanych, ziemistych barw, takich jak ciemne zielenie, brązy, szarości i beże. Całość wieńczy obła, nowoczesna wanna wolnostojąca Alpinia, która nadaje wnętrzu intrygującego charakteru.

Aranżacje eclectic design – inspiracja retro estetyką w nowoczesnym wydaniu

Wzrost popularności eclectic design dał drugie życie stylom, które mogą być dziś postrzegane w kategoriach retro – na przykład art deco, które z zasady jest niezwykle wymagające, opiera się na symetrii, harmonii i bardzo dużej dbałości o detale. Może zatem warto przemycić z niego zaledwie kilka akcentów albo po prostu się nim zainspirować, bez konieczności stosowania się do jego rygorystycznych zasad? Efektem tej inspiracji jest poniższa aranżacja.

Kwiatowa tapeta na ścianie nadaje kompozycji retro sznytu, ale przy tym doskonale komponuje się z wnętrzem w kolorze głębokiej, butelkowej zieleni. Z kolei duże, okrągłe lustro to ukłon w stronę loftowej stylistyki, a meble z jasnego drewna są efektem fascynacji stylem skandynawskim. Kropką nad i są futurystyczna kolekcja Hiacynt (tutaj reprezentują ją bateria umywalkowa, deszczownica z baterią prysznicową i wolnostojąca akrylowa wanna) oraz umywalka z kolekcji Tess. Jak Wam się podoba?

Aranżacje eclectic design - japandi

Nie można też zapomnieć o stylu japandi. On też jest przecież owocem filozofii eclectic design – łączy to, co unikalne w stylach japońskim i skandynawskim. Poniżej doskonały przykład połączenia obu tych styli i stworzenia z nich unikalnej, ekscytującej propozycji.

,

Wpływy japońskiej estetyki widać tu dzięki obecności zieleni i intrygującej ściany, którą efektownie „postarzono”. Z kolei inspiracja stylem skandynawskim jest wyraźna za sprawą wykorzystania jasnych barw drewna. Nieprzypadkowy jest także wybór produktów Deante – ceramiczna nablatowa umywalka Tess to solidny i niezwykle wytrzymały produkt, który sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Ostatnim akcentem – charakterystycznym dla stylu skandynawskiego – są wyraziste dodatki z kolekcji Mokko. W tym wypadku to wieszana na kabinę półka: praktyczna, funkcjonalna i spektakularnie zaprojektowana.

Eclectic design – najważniejszy trend łazienkowy na 2023 rok?

Moda i trendy przemijają, by raz wrócić ze zdwojoną siłą dopiero za jakiś czas, a innym razem zostać zastąpionymi przez zupełnie przeciwstawne tendencje. Jak więc dotrzymać im tempa, kiedy są tak zmienne, dynamiczne i niepewne? To proste – nie przejmować się nimi i po prostu czerpać z nich to, co dla nas najlepsze. Właśnie to sprawia, że eclectic design, czyli filozofia polegająca na kompilowaniu różnych estetyk, stylów i inspiracji może w ciągu najbliższych miesięcy jeszcze mocniej zyskać na popularności.