AKTUALNOŚĆ

Quiet luxury… we wnętrzach

Trendy wnętrzarskie nie zmieniają się szybko. Tym bardziej każda nowość przyciąga uwagę i skłania do zmiany aranżacji całego pomieszczenia lub przynajmniej dodatków. Podczas gdy minimalizm zdążył się już znudzić, a styl glamour przesycić, popularność zyskuje coś nowego – quiet luxury. Idealne połączenie elegancji i komfortu w subtelnym stylu, który sprawdzi się zarówno w łazience, jak i w salonie.

Luksus bez przepychu

Choć o stylu quiet luxury często mówi się w kontekście ubrań, ma on swoje odzwierciedlenie w zyskującym na popularności wystroju wnętrz. Charakteryzuje się harmonijnym połączeniem wysokiej jakości materiałów, subtelności i luksusowych detali. Stanowi swego rodzaju stan pośredni, pomiędzy popularnym w ostatnich latach minimalizmem a art deco, którego akcenty stanowią zaproszenie do elegancji i luksusu. Quiet luxury służy stworzeniu spokojnego i relaksującego środowiska w klasie premium, jednak kluczowy jest w nim brak nadmiernego przepychu. To styl o oszczędnej ekspresji, który unika nadmiernych zdobień. Ma być przyjemny dla użytkowników i zapewniać komfort poprzez spójną kompozycję i najlepszej jakości materiały.

Wnętrza w stylu quiet luxury mają wiele wspólnego z minimalizmem, bo charakteryzują je ciągłe linie i uproszczone formy. Zarówno meble, jak i dodatki mają spełniać swoją rolę, dyskretnie kreując harmonijny styl. Całość utrzymana jest zwykle w stonowanych, neutralnych kolorach, takich jak beże, szarości, biel i ciepłe odcienie brązu. Pojedyncze elementy nie powinny wyróżniać się na tle innych, bo każdy z nich ma być przemyślany, potrzebny, umieszczony dokładnie tam, gdzie być powinien, współtworząc wnętrze, które stanowi klasę samą w sobie – elegancką, ponadczasową, subtelną.

 

Od łazienki…

Najistotniejszym elementem budującym styl quiet luxury jest komfort. Każdy szczegół dobierany jest z myślą o wygodzie, która zapewnia domowy wellbeing. Równie ważne pozostają wysokojakościowe materiały. Nie ma tu znaczenia czy mowa o sypialni czy biurze, bo w każdym przypadku sprawdzi się naturalne drewno, marmur, jedwab, kaszmir czy skóra. Luksusowe materiały dodają elegancji i wyrafinowania, co warto wykorzystać nie tylko w salonie, ale również w bardziej intymnych częściach domu, np. w łazience, która również może być elegancka i wyrafinowana.

Aranżacja łazienki w stylu quiet luxury wymaga zastosowania spójności w doborze armatury, ceramiki i dodatków. Tak wiele elementów może sprawić, że trudno zachować stylistyczną konsekwencję, dlatego najlepiej dobierać takie, które tworzą jednorodną kolekcję. Im bardziej komplementarna, tym lepiej odpowie na indywidualne gusta i potrzeby. Polski design ma w tym temacie wiele do zaproponowania, czego idealnym przykładem jest kolekcja Silia firmy Deante. Minimalistyczna forma, miękki kształt i zaokrąglenia w połączeniu ze szczotkowanym złotem i nowoczesnym designem sprawiają, że idealnie wpisuje się w styl quiet luxury.

Spójność takich elementów jak bateria nad umywalką, wieszaki na ręczniki czy półka ścienna pozwalają z łatwością osiągnąć aranżacyjny cel. Zważywszy na fakt, że quiet luxury dąży do jak najmniejszej ilości elementów budujących wnętrze, każdy z nich znacząco wpływa na ostateczny efekt. Projektantki kolekcji Silia były tego świadome, dlatego zadbały nie tylko o estetyczny wygląd i funkcjonalność, ale i spójność wszystkich detali. Potwierdzeniem jest tytuł Dobry Design 2023, którym na początku 2023 r. odznaczono deszczownię z kolekcji Silia.

 

…po salon

Choć minimalizm zdaje się mało przytulny, w wydaniu quiet luxury zmienia swoje oblicze, dzięki czemu pozwala stworzyć salon idealny do wypoczynku. Dzieje się tak za sprawą elementów, które nadają wnętrzu miękkości i ciepła. Mogą to być jedwabne poduszki, puchaty dywan lub wygodne pufy czy fotele, często w klasycznych, ponadczasowych kształtach. Przytulną atmosferę warto podkreślić subtelnym oświetleniem, koniecznie za sprawą kryształowego żyrandolu lub eleganckiej lampy na złotej nóżce. Komfort ma być tu odczuwany wszystkimi zmysłami.

Trudno wyobrazić sobie salon bez dodatków, jednak w stylu quiet luxury trzeba dobierać je wyjątkowo ostrożnie. Ważne, by były luksusowe i w niewielkiej ilości. Srebrne ramki na zdjęcia czy kryształowe lustro sprawdzą się tu idealnie, jednak elementy z naturalnych materiałów, takie jak drewniane misy czy ceramika to także dobry wybór. Ważne, by mieć świadomość, że same dodatki to za mało, by wnętrze zyskało luksusowy klimat. Okleina na drzwiach nie zastąpi fornirów, a panele dębowych desek.

Choć styl quiet luxury rządzi się ściśle określonymi zasadami, łatwo jest dopasować go do swoich indywidualnych preferencji i gustu, tworząc wnętrze, które będzie odzwierciedlało osobowość jego mieszkańców. Nie musi być stosowany w całym domu. Doskonale sprawdza się w wybranych pomieszczeniach, w których przebywamy często, a więc szukamy w nich komfortu i wygody. Łazienka to najlepszy przykład lub punkt wyjścia, od którego warto zacząć metamorfozę kolejnych wnętrz.