Mała łazienka oczami projektantek
- Jakie problemy nastręcza urządzanie niewielkich łazienek?
Joanna Sokołowska (J.S.)
Projektowanie małej łazienki jest uzależnione od tego, jakie możliwości daje nam przestrzeń – rozmiar i układ pomieszczenia. Jednym z głównych czynników, który należy wziąć pod uwagę na etapie planowania są nasze potrzeby. Jak dużo miejsca do przechowywania potrzebujemy, czy musimy zmieścić w łazience pralkę? Ponadto należy pamiętać, że łazienka, szczególnie ta znajdująca się w małym blokowym mieszkaniu, powinna pasować do reszty mieszkania. Kolorystyka i styl nie mogą zatem odstawać od całościowej aranżacji.
Danuta Fąk (D.F.)
Głównym problemem w małej łazience jest ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni na kosmetyki i środki czystości. Są to produkty niezbędne w każdej łazience, jednakże należy je sprytnie ukryć, aby z jednej strony nie szpeciły wnętrza, a z drugiej zawsze były pod ręką.
- Od czego należy zacząć projektując małą przestrzeń łazienkową?
Magdalena Nowak (M. N.)
Przede wszystkim należy wyznaczyć cele funkcjonalne – co jest niezbędne do użytku w łazience, czy będziemy korzystać z brodzika, czy wanny? Ile miejsca potrzebujemy do przechowywania, czy zamierzamy umieści w łazience pralkę? Odpowiedzi na pytania dotyczące indywidualnych przyzwyczajeń pomogą zoptymalizować wykorzystanie miejsca w małym pomieszczeniu.
D. F.
Projektując małą przestrzeń łazienkową należy zacząć od dobrania odpowiednich gabarytowo osprzętów. Ceramika, kabina, wanna oraz szafki powinny być nie tylko nieduże, ale też proporcjonalne w stosunku do siebie nawzajem.
- Czy jasne pastelowe barwy to najlepsza kolorystyka do tego typu pomieszczeń?
D. F.
Moim zdaniem niekoniecznie. Uważam, że wyraźny akcent kolorystyczny w odpowiednim miejscu i idealnych proporcjach nada łazience piękna i charakteru. Może to być zarówno barwna grafika umieszczona na lacobelu, jak i szklane listwy w intensywnym kolorze.
J. S.
Kolorystyka może być tak naprawdę dowolna. Jednakże używając jasnych barw możemy mieć pewność, że pomieszczenie sprawi wrażenie większego. Warto pamiętać o tym, że chcąc powiększyć optycznie przestrzeń lepiej użyć zimnych kolorów. Jeśli mamy ochotę na ekstrawagancję, powinniśmy się zwrócić po poradę do specjalisty. Projektant użyje odpowiednich proporcji, dzięki którym wnętrze będzie wyglądało atrakcyjnie.
- Jakie materiały urozmaicą niedużą łazienkę?
J. S.
Głównym elementem dekoracyjnym są lustra, które można umieścić nie tylko nad umywalką, ale także np. na drzwiach schowka. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są płyty meblowe w różnych kolorach i z różnorodną strukturą.
M. N.
Ciekawy efekt można uzyskać wstawiając między płytki pasy chromowanych lub LED-owych listew.
D. F.
Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju tekstury imitujące naturalną fakturę drewna, płótna lub kamienia. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu glazury, która przypomina wyglądem naturalne deski czy surowy beton.
- Jakie rozmiary i wzory płytek należy wybierać do małych wnętrz?
M. N.
Wbrew panującej opinii świetnie prezentują się duże płytki o błyszczącej, odbijającej światło powierzchni. Ciekawie wygląda drobna struktura lub efekt opalizującej powierzchni. Zdecydowanie należy zrezygnować z dużej ilości wzorów i elementów dekoracyjnych, które powinny służyć delikatnemu zaakcentowaniu indywidualnego charakteru pomieszczenia.
D. F.
Do małych wnętrz wbrew pozorom niekoniecznie stosuje się małe płytki, ponieważ drobny podział tworzy kratownicę optycznie pomniejszająca przestrzeń. Mała fuga płytki rektyfikowanej będzie tu świetnym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o wzory płytek, to unikałabym wieloelementowych przeskalowanych dekorów, które lepiej sprawdzają się w dużych łazienkach.
- Dlaczego w łazience tak istotne jest oświetlenie, jak należy je rozmieścić i jakiej barwy użyć?
J. S.
Przede wszystkim odpowiednie oświetlenie wpływa na funkcjonalność pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem są lampy halogenowe lub LED odporne na wilgoć. W bardzo małych łazienkach dobrze jest użyć ciepłego światła, natomiast w trochę większych sprawdzi się oświetlenie mieszane. Bardzo istotne jest oświetlenie górne, a także symetryczne rozmieszczenie oświetlenia znajdującego się przy umywalce. Jeśli domownicy chcą wykonywać w łazience makijaż lub golić się, lampy powinny znajdować się mniej więcej na wysokości wzroku. Wówczas światło prawidłowo rozkłada się na twarzy. Jeśli mamy taką możliwość warto umieścić oświetlenie dekoracyjne, np. w postaci węży LED, podkreślających kształt brodzika czy linie wnęki.
D. F.
Oświetlenie główne powinno być rozmieszczone tak, aby w strategicznych punktach łazienki nie znajdowało się za naszą głową. Należy pamiętać o tym, że na barwę oświetlenia ma wpływ kolor płytek, które wykorzystamy w pomieszczeniu.
Na koniec najbardziej nurtujące pytanie - w jakich łazienkach gustują Polacy?
J. S.
Wielu Polaków marzy o ekstrawaganckiej czerwonej lub bordowej łazience, jednak finalnie decyduje się na stonowane kolory. Najbardziej popularne są brązy, beże i ecru. Jesteśmy też bardziej przywiązani do płytek w większym formacie.
D. F.
Polacy coraz częściej wybierają łazienki w nowoczesnym stylu, który wciąż święci tryumfy we wnętrzarskim świecie. Popularne stają się także wnętrza w stylu angielskim – bardziej klasyczne, ale także ponadczasowe.
M. N.
Z moich doświadczeń wynika, że szybko podążamy za światowymi trendami. Obecnie projektowane łazienki są bardzo nowoczesne, ale nie brakuje również wielbicieli klasyki i naturalnych kamieni. Często wybieramy wnętrza stonowane, ponadczasowe, ale zawsze o wysokich walorach estetycznych.