Mini łazienka - dużo pomysłów na schowki

Szafki, słupki, szuflady, kosze, pojemniki to sprzymierzeńcy małych przestrzeni łazienkowych. Sztuką jest zagospodarowanie ich w taki sposób, aby były nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale też komponowały się z aranżacją wnętrza.

Niewielka łazienka, oprócz podstawowych sprzętów, musi pomieścić pralkę, kosmetyki, środki czystości, ręczniki oraz inne niezbędne akcesoria. W takim pomieszczeniu każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, w innym wypadku bałagan pojawi się w oka mgnieniu. Właśnie dlatego przygotowując projekt, warto zaplanować sprytne schowki, które ułatwią codzienną organizację przestrzeni i będą się wpisywały w stylistykę wnętrza.

Pod umywalką

Szafka podumywalkowaJednym z najczęściej wykorzystywanych miejsc do magazynowania akcesoriów jest przestrzeń pod umywalką. Choć może się wydawać, że jedna dodatkowa szafka czy szuflada niewiele zmieni, w małym pomieszczeniu nie wolno marnować takiej okazji do ukrycia drobiazgów. Warto zatem zamontować, obecnie bardzo popularną, umywalkę nablatową (wpuszczaną lub stawianą), bądź meblową. Zabudowa może sięgać samej podłogi, jednakże lepiej zostawić kilkadziesiąt centymetrów wolnej przestrzeni, która pozwoli swobodnie stać przy szafce np. podczas mycia zębów, bądź golenia. Dzięki temu mebel będzie się prezentował dużo lżej i wpisze się w nowoczesną stylistykę.

Schowane za lustrem

Lustro nad umywalką to obowiązkowy element wyposażenia łazienki. Wiszące szafki nie zajmują wiele miejsca – ich głębokość wynosi od ok. 15 do 22 cm. Doskonale nadają się do przechowywania kremów do twarzy, czy akcesoriów do golenia. Ostatnio na rynku jest dostępny coraz większy wybór lustrzanych szafek z energooszczędnym oświetleniem LED. To rozwiązanie dwa w jednym – zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania i nie musimy inwestować w zakup lamp.

Porada:

Największy problem w niewielkiej łazience często stanowi ulokowanie pralki. Nie jest to sprzęt, który upiększa pomieszczenie, dlatego w miarę możliwości warto umieścić ją w zabudowie. W wysokim schowku można ukryć pralkę ładowaną od góry (wówczas planując półki należy wziąć pod uwagę swobodny dostęp do bębna i dozowników), bądź od przodu (obecnie na rynku jest dostępny szeroki wybór płytkich urządzeń o głębokości od 33 do 45 cm).

Zabudowa z pralkąWygodny słupek

Standardowa zabudowa pod umywalką to nie jedyny sposób na to, aby wykorzystać przestrzeń w tej strefie. Na blacie, oprócz umywalki, można także umieścić wygodny, zamykany słupek. Szafki znajdujące się na wysokości wzroku najlepiej przeznaczyć do przechowywania kosmetyków, czy suszarki do włosów. Drobne przedmioty warto posegregować – często używane schować do przezroczystych organizerów, a te rzadziej wykorzystywane ułożyć w podpisanych pudełkach.

Ukryte we wnęce

Nawet w niewielkiej łazience można zagospodarować specjalną wnękę, która pomieści półki na detergenty, czy nawet kosz na bieliznę. Warto ukryć ją za lustrzanymi, bądź połyskliwymi białymi drzwiami, powiększającymi optycznie przestrzeń. W zależności od metrażu, jakim dysponujemy, dobrze sprawdzą się drzwi na zawiasach (np. dwuskrzydłowe, zajmujące mniej miejsca po otwarciu), harmonijkowe lub przesuwne. Wnęka ukryta za przesuwnymi drzwiami to największy luksus, ponieważ jest bardzo pojemna i łatwo podzielić ją na strefy – z kosmetykami, środkami czystości, ręcznikami, czy bielizną do prania.

Na widoku

W wielu łazienkach brzeg wanny ugina się pod ciężarem butelek z szamponami, płynami do mycia i kąpieli. Tymczasem nad wanną mamy sporo miejsca, które rzadko wykorzystujemy. Wygodne półki możemy umieścić na całej jej długości, dodatkowo podkreślając pionowe pasy dekoracyjnymi płytkami. Na otwartych półkach warto ustawić kosmetyki w ozdobnych butelkach, czy dekoracyjne kadzidła i olejki zapachowe.

Nad toaletą

Decydując się na podwieszaną miskę ustępową musimy zamontować stelaż, który zajmuje co najmniej kilkanaście centymetrów głębokości. Dzięki temu nad toaletą zyskujemy wnękę, gdzie można umieścić półki lub zamykaną szafkę.

Szafki i schowki to niezwykle istotne elementy łazienki, tym bardziej kiedy każdy centymetr przestrzeni użytkowej jest na wagę złota. Właśnie dlatego ich lokalizację należy przemyśleć przed rozpoczęciem prac remontowych, tak aby były funkcjonalne i jednocześnie nie psuły efektu wizualnego.