Odważne aranżacje w mini wydaniu

Biel, beże i pastele – to kolorystyka, która od razu przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o małej łazience. Pora porzucić utarte ścieżki i wybrać oryginalne rozwiązania, które nadadzą wnętrzu indywidualnego charakteru.

DekorKolor przede wszystkim

Dobierając barwy do małych wnętrz najczęściej jesteśmy dość zachowawczy. Marzą się nam ekstrawaganckie zestawienia kolorystyczne, jednakże bardzo często decydujemy się na kremowe płytki i delikatne zdobienia. Tymczasem kontrastowe połączenie czerni z bielą może dać dużo lepszy efekt, niż konserwatywne beże.

Najczęściej stosuje się jasne kolory, które optycznie powiększają małe pomieszczenie, ale ciemne płytki również bardzo ciekawie prezentują się w małych łazienkach, nadając im nowoczesny wygląd i zaskakujący efekt. Niekiedy wystarczy przełamać jasne kafelki mocnym akcentem

mówi Magdalena Nowak, współpracująca z Deante architektka wnętrz

Kontrast kolorystyczny

Kolory mogą się także pojawić na akcesoriach – ręcznikach, lampach, czy dozownikach. Jest to najtańszy i najprostszy sposób na wprowadzenie barwnego akcentu do pomieszczenia.


Faktury i wzory na pierwszym planie

Obecnie na rynku dostępne są kolekcje płytek z różnorodnymi wykończeniami. Jeśli obawiamy się intensywnych barw, możemy postawić na jasne kolory podkreślone wyrazistą strukturą. Aktualnie bardzo modne są geometryczne tłoczenia, nadające nowoczesny charakter łazienkowym wnętrzom. Dla zwolenników naturalnych odcieni odpowiednie będą wzory imitujące odcień i fakturę drewna. Z kolei miłośnicy stylu industrialnego powinni sięgnąć po glazurę przypominającą surowy beton. W małych łazienkach należy odpowiednio dobrać proporcje. Jedną ścianę, np. tę znajdującą się naprzeciw wejścia, warto ozdobić dekoracyjnymi płytkami. Wówczas resztę najlepiej ujednolicić neutralnymi płytkami. Popularnym sposobem na nadanie klimatu małej łazience jest użycie dekorów. Można umieścić je zarówno w niszy nad wanną, jak i w strefie prysznicowej.

Oryginalne akcenty graficzne

Elementy graficzne to propozycje dla osób, które nie chcą rezygnować z odważnych rozwiązań, nawet w bardzo małych wnętrzach. Dowolnie wybraną grafikę najlepiej nadrukować na szkle, np. lacobelu, który można wkomponować w pozostałe płytki. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie barwnego szkła tuż przy lustrze. Wówczas odbicie wzoru stworzy niepowtarzalny efekt wizualny.

Wyraźny akcent kolorystyczny w odpowiednim miejscu i idealnych proporcjach nada łazience piękna i charakteru. Może to być zarówno barwna grafika umieszczona na lacobelu, jak i szklane listwy w intensywnym kolorze

twierdzi Danuta Fąk, projektantka współpracująca z marką Deante

Nietypowe lustraNietypowe lustra

Lustra to niekiedy jedyne elementy ozdobne, które możemy umieścić w mikroskopijnej łazience. Co więcej, optycznie powiększają pomieszczenie. Ozdobna rama, czy nieregularny kształt to doskonały sposób na  nadanie łazience charakteru. Lustro może przybierać różnorodne formy, np. zabawnego napisu. Jeśli decydujemy się na umieszczenie dużych tafli na ścianie, warto je dodatkowo podkreślić, oświetlając listwami LED.

Wprowadzenie ciekawych elementów to doskonały sposób na personalizację łazienki. Dzięki oryginalnym akcentom czas spędzony na codziennej toalecie będzie dużo przyjemniejszy.

Porada:

Ściany w małych łazienkach mają bardzo ograniczoną powierzchnię, co sprawia że pozostaje nam niewiele miejsca na elementy ozdobne. Pozostaje jednak sufit, o którym często zapominamy podczas projektowania. Jeśli  łazienka ma wysoki strop, warto zastanowić się nad pokryciem sufitu materiałem DPS, przypominającym rozpiętą pomiędzy ścianami tkaninę.