Czym się kierować przy wyborze baterii?

Wizja nowej łazienki jaka nam się roztacza w myślach, jest często najprzyjemniejszym etapem w całym procesie jej tworzenia.
Mamy pomysł, chęci, zapał. To już coś. Cały entuzjazm niestety opuszcza nas w momencie wejścia do alejki z bateriami w pierwszym lepszym supermarkecie budowlanym. Ich mnogość, przekładająca się na zróżnicowanie jak i podobieństwo poszczególnych modeli sprawi, że nawet klienci, którzy wiedzą dokładnie czego szukają, mogą poczuć się zagubieni.

Jak wybrać tę jedyną? Przede wszystkim należy wiedzieć, jak odróżnić dobrą baterię od złej, jeżeli podobieństwo na pierwszy rzut oka widać tylko w cenie.

 

Głowica

 

Odpowiedzialna jest za regulację przepływu wody, dzieli ją na zimną i ciepłą. W zależności od typu baterii, występują jej następujące rodzaje:

 • przy baterii mieszakowej (z ruchomą dźwignią), mamy do czynienia ze standardowymi głowicami mieszakowymi. Można je podzielić ze względu na:
  • średnicę – wyrażaną w milimetrach. Najpopularniejsze to 35 i 40 mm. Ich rozmiar uzależniony jest od wielkości i kształtu baterii oraz od przepływu wody jaki chcemy osiągnąć,
  • wysokość – wyróżniamy tutaj niskie i wysokie – różnica uzależniona jest od kształtu baterii. Nie wpływa to na właściwości użytkowe,
  • materiał, z którego jest wykonana – najtrwalsze i jednocześnie najpopularniejsze są ceramiczne. Zdarzają się jednak także wykonane chociażby z plastiku,
  • obecność elementu tłumiącego – bardzo przydatna rzecz. Jest to element znajdujący się wewnątrz głowicy. Jego funkcją jest – jak sama nazwa na to wskazuje – wytłumienie odgłosów przepływu wody (np. sitka, paliczki)
  • funkcje dodatkowe – obecnie w niektórych modelach istnieje dodatkowa możliwość regulacji wypływu strumienia wody. Możemy, np. ograniczać średnicę przepływu wody zimnej, bądź ciepłej (oszczędność, zabezpieczenie dla małych dzieci przed poparzeniem), a także regulować całkowitą wielkość przepływu wody.
 • przy baterii dwuuchwytowej, mamy do czynienia z głowicami obrotowymi. Ich konstrukcja jest o wiele prostsza od głowic wykorzystywanych w bateriach mieszakowych. Możemy je podzielić ze względu na:
  • kąt obrotu – obecnie powszechnie stosowanymi są głowice o kącie obrotu 90 stopni. W przypadku starszych modeli, głowice te pełniły funkcję małych zaworków, które stopniowo obracane, coraz bardziej się otwierały. Różnica ma aspekt jedynie użytkowy,
  • materiał, z którego jest wykonany – tak jak w przypadku poprzedniej głowicy, najpopularniejszym i najtrwalszym materiałem jest ceramika.
 • w bateriach termostatycznych mamy do czynienia z głowicą termostatyczną. W przeciwieństwie do tradycyjnych głowic, nie odpowiada ona za natężenie przepływu wody (do tego służy oddzielne pokrętło), lecz za jej temperaturę. Możemy ją ustawić, regulując zakres pokrętłem. Jakość jej wykonania w dużym stopniu przekłada się na szybkość osiągnięcia wymaganej temperatury.
 • do mniej popularnych głowic zaliczamy jeszcze głowice progresywne oraz zawory grzybkowe. Ze względu jednak na ich znikome użycie, nie wymagają one większej uwagi.

 

Aerator

Aerator Nakrętka znajdująca się na końcu wylewki mająca za zadania napowietrzać wypływającą wodę. Dzięki niemu strumień wody staje się również jednostajny. Wykonane są one zazwyczaj z metalu (trwalsze), choć zdarzają się także z plastiku. W przypadku, gdy wylewka jest nieregularnego kształtu, najczęściej rezygnuje się z aeratora.

Dostępne są także specjalnie profilowane aeratory, ograniczające przepływ wody (nawet do 60%). Za sprawą swojego kształtu napowietrzają one przepływającą wodę, dzięki czemu – choć leci jej mniej – nie odczuwamy żadnej różnicy w użytkowaniu.

Klasa przepływu

Określa wielkość wypływu strumienia wody z baterii. Jest wypadkową przepustowości głowicy, aeratora oraz wylewki (jej kształtu). Klasy przepływu (tab.1.) można sprawdzić na opakowaniu baterii. Dla baterii umywalkowej w zupełności wystarczy klasa Z, czy A. Do szybkiego napełnienia wanny zaleca się z kolei C, bądź D.

Tab.1. Klasy przepływu

Klasa

l/s

Z

≤ 0,15 l/s

A

≤ 0,25 l/s

S

≤ 0,33 l/s

B

≤ 0,42 l/s

C

≤ 0,50 l/s

D

≤ 0,63 l/s

 

Grupa akustyczna

 

Określa siłę natężenia dźwięku wydobywającego się z działającej baterii. Jej wielkość definiuje element tłumiący, który znajduje się w głowicy (o czym już wspomniałem) oraz aerator. Grupę akustyczną, tak jak klasę przepływu, można sprawdzić na opakowaniu baterii.

Tab.2. Grupy akustyczne


Grupa

dB

I

x ≤ 20

II

20

Niesklasyfikowana

x> 30

 

Materiał

 

Korpus baterii wykonany jest ze mosiądzu oznaczanego symbolem MO 59. Jego nazwa jest pochodną dominującego w nim pierwiastka – miedzi (około 59% udziału). W tym momencie wydaje się, że temat można by zakończyć, co jest oczywiście mylnym założeniem. W zależności od jakości stopu, udział poszczególnych pierwiastków może być różny. Mniejsza ilość miedzi sprawia, że materiał jest mniej trwały i elastyczny, przez co ulega szybszemu zużyciu. Z drugiej strony mniejsza ilość użytego stopu do produkcji baterii sprawia, że jej ścianki są cieńsze, a co za tym idzie – bardziej narażone na uszkodzenia. I o ile ciężko będzie nam określić skład pierwiastkowy stopu oglądanej przez nas baterii, o tyle z jej wagą, a co za tym idzie – ilością użytego materiału, nie powinniśmy mieć problemu.

Osobną kwestią jest wykończenie – materiał pokrywający baterię. Może być chromowe, satynowe, w kolorze inox, antycznego chromu itp. Rzecz gustu, którego tutaj – jak się umówiliśmy – nie poruszamy.

 

Wyposażenie dodatkowe

 

przełącznik natrysku W przypadku baterii łazienkowych - natryskowych i wannowych, mówiąc o wyposażeniu dodatkowym, zazwyczaj chodzi o węże oraz słuchawki natryskowe. Te pierwsze możemy podzielić na pojedynczoplecione, podwójnieplecione (bardziej wytrzymałe), o podwyższonej rozciągliwości, wykonane z metalu (wytrzymałe), PCV (nie rysują powierzchni, np. wanny). Słuchawki natryskowe z kolei możemy podzielić ze względu na liczbę funkcji jakie posiadają – od jedno- do sześciofunkcyjnych (deszczowy, hydromasaż, miękki, mgiełka wodna, bądź ich różne kombinacje). Sposób wykonania oraz materiał także nie pozostaje bez znaczenia. Nic nam po 5-funckyjnej słuchawce, jeżeli będzie wykonana w całości z trzeszczącego, kiepskiej jakości plastiku.

W przypadku wszelkich baterii stojących warto zwrócić uwagę na wężyki przyłączeniowe. Jak są wykonane, czy nic od nich nie odstaje, ile mają uszczelek (o-ringów), czy posiadają jakiś certyfikat (świadczący o ich wysokiej jakości). Ponadto, część baterii stojących wyposażonych jest w korki z automatycznym zamknięciem. Także tutaj warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego zostały one wykonane. Plastikowe korki nie równają się metalowym.

Innymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, to wszelkie elementy wykończeniowe, jak pierścienie pod korpus, rozetki, mimośrody, uszczelki i inne dodatki. Tutaj podobnie – jakość idzie w parze z poprawą materiału.

 

Gwarancja

 

Gwarancja jest idealnym odzwierciedleniem jakości prezentowanego produktu. Żaden producent nie będzie ryzykował udzielenia długoletniej gwarancji na produkt, jeżeli będzie on wykonany z kiepskiej klasy materiałów. Dlatego warto zacząć od sprawdzenia okresu i zakresu przyznawanej gwarancji.

W przypadku baterii dobrej jakościowo zazwyczaj wyodrębnione są dwa okresy gwarancyjne. Jeden, dotyczący szczelności korpusu oraz głowicy powinien wynosić minimum 5 lat, drugi, dotyczący pozostałego wyposażenia minimum 2 lata.