AKTUALNOŚĆ

Łazienka bez barier

Jak zaprojektować łazienkę bez barier, czyli przestrzeń kąpielową przyjazną osobom starszym i niepełnosprawnym? Marka Deante nie zapomina o tych, którzy na co dzień muszą zmagać się z licznymi utrudnieniami i oferuje rozwiązania, które ułatwiają i uprzyjemniają im korzystanie z domowej łazienki.

Dla osób z ograniczeniami ruchowymi, problem stanowi nie tylko wejście do wanny, ale także kąpiel pod prysznicem. Tradycyjne kabiny prysznicowe z wysokim brodzikiem, choć osobom w 100% sprawnym mogą wydawać się bezproblemowe, dla osób starszych czy niepełnosprawnych, stanowią nie lada wyzwanie. Rozwiązaniem tego problemu są nie tylko praktyczne, ale także bardzo stylowe kabiny typu walk-in, których kluczową zaletą jest prosta konstrukcja oraz brak listwy progowej i bezproblemowy dostęp do prysznica.

Innowacyjny system do zabudowy prysznica Kerria Plus oferuje szeroki wybór wymiarów drzwi i sposobów ich łączenia, co pozwala na tworzenie wielu kombinacji, dostosowanych do potrzeb użytkownika lub dostępnej przestrzeni łazienkowej. System ten umożliwia zamontowanie prysznica we wnęce (nawet o szerokości 2 m), w narożniku, czy w zestawieniu ze ścianką działową. Dodatkowym atutem jest sprytny sposób konstrukcji zawiasów, który umożliwia składanie drzwi tak, aby do kabiny wjechała osoba na wózku.

Na uwagę zasługuje także seria kabin prysznicowych typu walk-in Abelia ze ściankami o szerokości od 100 do 140 cm z regulowanym drążkiem usztywniającym, które umożliwiają zaprojektowanie bardzo przestronnego i wygodnego natrysku.

Z kolei główną cechą najnowszych kabin typu walk-in Mokko, a jednocześnie bezkonkurencyjnym rozwiązaniem wyróżniającym ją spośród innych tego typu modeli dostępnych na rynku jest wycięcie w tafli szkła w kształcie wieszaków, umożliwiające zawieszenie na niej nawet do 3 ręczników.

Kabiny Deante charakteryzują się jeszcze jednym rozwiązaniem, ułatwiającym wszystkim użytkownikom utrzymanie kabiny w czystości. Jest to powłoka Active Cover, która zabezpiecza powierzchnię szyb przed powstawaniem zacieków.

Wszystkim, którzy szukają kompromisu pomiędzy kabiną z brodzikiem a kompletnie bezprogową kabiną typu walk-in, Deante oferuje także kabiny z listwą progową – z kolekcji Arnika, Kerria Plus, Alpinia, czy Abelia, które są szczelniejsze i gwarantują suchą, bezpieczną podłogę poza strefą natrysku.

Niezależnie od wyboru rodzaju kabiny, warto rozważyć montaż funkcjonalnych i minimalistycznych odpływów liniowych i ściennych. Rozwiązania te, umożliwiają zniwelowanie poziomów pomiędzy strefą mokrą i suchą i idealnie sprawdzą się w łazienkach, z których korzystają dzieci, osoby starsze i poruszające się na wózku.

Z myślą o maksymalnej swobodzie tej grupy, Deante oferuje także kolekcję akcesoriów, baterii i natrysków oraz ceramiki Vital. Charakterystycznymi produktami są stalowe poręcze ścienne w dwóch wykończeniach do wyboru (chrom lub nero), służące w zależności od modelu jednocześnie jako wieszak na ręcznik, uchwyt na papier toaletowy lub drążek zestawu natryskowego. Dzięki podwójnemu zastosowaniu poręcze integrują się wizualnie z pomieszczeniem, a ich rola jest zamaskowana przed osobami postronnymi, np. gośćmi. Wszystkie wyróżniają się ponadto wytrzymałością na duże obciążenie.

Ważną rolę w codziennym życiu funkcjonowaniu osób z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi odgrywa także ceramika. Umywalka Vital posiada specjalne wgłębienie, pozwalające osobom poruszającym się na wózku, przysunąć się do samej krawędzi urządzenia. Odpowiednia szerokość i wyprofilowane brzegi umożliwiają podparcie się podczas mycia rąk i zębów. Z kolei podwieszana miska ustępowa posiada wydłużoną konstrukcję, dostosowaną do przesiadania się z wózka na toaletę. Dodatkowym atutem jest specjalny otwór umieszczony w przedniej części miski, który nie krępuje ruchów i tym samym ułatwia intymne czynności higieniczne. Otwory rozmieszczone dookoła muszli zapewniają idealne spłukiwanie. Miskę ustępową Vital można skompletować z wygodną deską wolnoopadającą.

Dla zwolenników tradycyjnych baterii mieszaczowych Deante przygotowało modele z przedłużoną dźwignią typu Clinic i baterie sensorowe, które obsługuje się bezdotykowo.