AKTUALNOŚĆ

Łazienki na poddaszu - wyzwanie architekta

Łazienki na poddaszu są przeznaczone na główny pokój kąpielowy dla domowników, w przeciwieństwie do tych znajdujących się na parterach, z których korzystają goście. Dlatego chcemy je urządzić jako osobiste miejsce relaksu i dbamy o każdy szczegół podczas ich projektowania. Jeśli jest ulokowana w centralnym punkcie poddasza, wtedy możemy obchodzić się z nią w zwykły sposób. Jednak często sytuujemy łazienki pod skosem, a to wymaga już nieco więcej przewidywania. Projektanci przyjmują, że pomieszczenie posiada funkcje użytkowe na powierzchni, gdzie sklepienie ma minimum 1,90 m wysokości. Trudność polega na wykorzystaniu obszaru, który w najniższym punkcie potrafi mieć nawet mniej niż 1 m. W zależności od wielkości ścianki kolankowej i pochylenia dachu może to być nawet pół łazienki na poddaszu!

Myślisz, że aranżowanie pokoju kąpielowego zaczniesz od armatury lub wykończenia podłogi i ścian? Otóż nie, nie popełniaj tego błędu. Projekty łazienek “łazienka na poddaszu” rozpoczynamy od… okna w ścianie szczytowej lub dachowego. Przepisy budowlane jednoznacznie mówią, że górna krawędź okna musi być na poziomie 220 cm. Nie ma restrykcji dotyczących dolnego brzegu, ale przyjmuje się, że najlepsza jest wysokość 110-140 cm. Dzięki temu mamy świadomość, ile miejsca zostanie pod samym oknem, a także po jego bokach.

Łazienki na poddaszu — zabudowa, wanna i toaleta

Niosąca ze sobą problemy, pochyłość jest często przeznaczona na zabudowę, wannę z zabudową lub toaletę. Wannę wolnostojącą lub przyścienną rozmieszcza się dłuższym, lub krótszym bokiem, w taki sposób, aby przy wychodzeniu pułap był na minimalnej wysokości 1,40-1,60 m. W razie potrzeby odsunięcia armatury od ściany kolankowej niewykorzystaną przestrzeń można zamienić na półki. Zabudowa łazienki na poddaszu korzysta z wnęk lub skosów. Niekiedy używana jest do ukrycia kaloryfera, ale najczęściej służy jako schowki do przechowywania kosmetyków i chemii gospodarczej. Praktycznym rozwiązaniem są szafki na kółkach, które w razie potrzeby można wyciągnąć do wyższej części pomieszczenia i wygodnie ich użyć. Z kolei najmniejsza wysokość ścianki dla bidetu lub miski WC stojącej to 110-130 cm. Toalety podwieszane instalujemy ok. 40-45 cm od posadzki. Przyjmuje się, że powinny mieć spłuczkę na poziomie 130 cm, z przyczyny rozmiarów stelaży podtynkowych.

Łazienka na poddaszu z kabiną prysznicową

Łazienka na poddaszu  nie oznacza wydania wyroku domownikom na wannę. Po prostu musimy mieć w pamięci, że kabiny prysznicowe do łazienki ze skosem mają pewne minimalne wymagania. Ścianki i drzwi prysznicowe według standardowych rozmiarów mają wysokość 200 cm, chociaż zdarzają się sporadyczne, niższe modele o wysokości np. 185 cm. Jeśli wybór padnie na brodzik, trzeba dodać kolejne 3-28 cm, chyba że wpuścimy go w posadzkę. To oznacza, że prysznic na poddaszu usytuowany będzie raczej w wyższej, użytkowej części łazienki.

Jaką kabinę wybrać do łazienki? Nowoczesna łazienka z prysznicem często przybiera postać ścianki walk-in lub zabudowanej wnęki z odpływem liniowym, ściennym lub punktowym. W łazienkach na poddaszujest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Kabiny walk-in mają od 70 do 140 cm szerokości, a stabilizujący drążek rozporowy do łazienki posiada regulację odstępu od ściany między 70 a 120 cm. Dzięki temu w prosty sposób możemy dobrać właściwy rozmiar do indywidualnych potrzeb.

Łazienka na poddaszu z kabiną prysznicową to świetne rozwiązanie dla codziennego dbania o higienę. Niektórzy lubią jednak od czasu do czasu skorzystać z zalet wanny i zasmakować rozluźniającej, długiej kąpieli. Co w takim wypadku? Zawsze pozostaje koncepcja pośrednia, czyli parawany nawannowe.